Terasa a pergola

Připravte terasu s pergolou na zimu

Už máte zazimovanou a připravenou terasu na podzim a zimu? Správná údržba provedená před chladnými zimními měsíci prodlouží životnost a zajistí, že terasa i pergola bude na jaře vypadat jako nová.

Stěhování a vyrývání rostlin

Některé květiny ještě stále kvetou, ale musí se prostě stěhovat dovnitř. Vhodné místo k přezimování závisí od druhu rostliny. Některé přezimují pouze v chladu a tmě, jiné ale zase potřebují světlo anebo vyšší teplotu. Ideální jsou chodby s okny, půdy a sklepy s možností důsledného větrání.

Vyberte alespoň pokoj, který je nejchladnější, tedy nejvíc 19°C. Většina květin se nemusí moc zkracovat, počká to na jarní řez. Stačí je zastřihnout na 15 cm. Po přestěhování rostlin jim ubírejte zálivku, zalévejte 1x za 14 dní a pravidelně kontrolujte.

Podlahy nejen dřevěné

Dřevo venku podléhá povětrnostním vlivům, bez ošetření ztrácí původní barvu a praská. Ve škvírách se usazuje špína, houby, řasy a mech. Použijte speciální čistící přípravky a impregnační olej chránící před deštěm, sněhem a mrazem. Nejprve zameťte z terasy větší nečistoty a prach, vytřete navlhčeným hadrem a nechte vyschnout. Pak ji napusťte olejem.

Dřevoplasty jsou v kurzu a údržba je jednodušší než u dřeva. Nejprve je zbavíme velkých nečistot, vymeteme koštětem a vydrhněte kartáčem pouze ve směru prkna. Vytřete mýdlovou vodou nebo použijte vysokotlakou čističku s tlakem maximálně 80 barů.

Kámen, beton a dlaždice

Tyto povrchy očistěte od mastnoty, vystříkejte je silným proudem vody z hadice. A raději nepoužívejte vysokotlaké čističky, povrch by mohl popraskat.

Ošetření nábytku

Nemůžete-li přestěhovat nábytek třeba do zimní zahrady, je třeba jej náležitě ošetřit.

Kovový nábytek má ochrannou vrstvu proti korozi, může zůstat venku, na místě, kde na něj neprší a přikryjete jej plachtou.

Plastový nábytek omyjte, poskládejte a chraňte před mrazem na půdě nebo v garáži. Venku zkřehne a bude praskat.

Hliníkový nábytek je nenáročný na údržbu a přes zimu potřebuje pouze ochránit před mrazem a vlhkem. Takže jej stačí omýt a schovat pod střechu a ochránit když mrzne.

Dřevěný a ratanový nábytek pro zachování původního vzhledu je třeba naolejovat, neskladovat v teplém a suchém prostředí, aby příliš nevysychal. Ve vlhku může ale chytit plíseň, pokud dostatečně nevětráte.

Markýzy a slunečníky

Markýzy zasuňte do základní polohy, aby nemusely čelit povětrnostním podmínkám. Slunečníky a další stínící plachty pořádně vysušte na slunci a uložte na chráněné místo. Vypojte věci ze zásuvky, kovové a plechové doplňky odneste do domu kvůli korozi.

You may also like...