Automobilce Škoda rostou tržby i provozní zisk

Automobilce Škoda se letos daří. Její provozní zisk v prvním pololetí meziročně vzrostl o tři miliony eur na 824 milionů eur, což je asi 21 miliard Kč. Tržby také rostly o 10,8 % na 10,2 miliardy eur (260 miliard Kč). Dá se tedy říci, že i přes celkovou mírnou krizi automobilového průmyslu, která se projevuje globálně, Škoda se drží stále dobře.

Vozů se prodalo méně, ale tržba je lepší

Dodávky vozů zákazníkům se totiž skutečně snížily o 2,8 %, nicméně i přesto podíl automobilky na celosvětovém trhu vzrostl, jelikož klesl celkový globální prodej aut. K vyššímu zisku přispělo především to, že se prodávala dražší auta a auta s vyšší marží, a také lepší výkon divize finančních služeb. Zatímco tedy jiné automobily mohly za poslední půlrok zaznamenat pokles, zdá se, že Škoda se zatím i při horších prodejích drží v zajímavých číslech.

Volkswagen si drží pevnou pozici

Podobně dobře si vedl i celý koncern Volkswagen. Vývoj je podle vedení potěšující a slabší trh se na zisku zatím negativně neprojevil. Provozní zisk značky Volkswagen stoupl celkově o 9 %. Zvýšil se i zisk značek Porsche, Škoda a Seat. Luxusní značka Bentley se po loňské ztrátě vrátila do zisku. Naopak zatím tratí vozy Audi. Na vině je prý změna ve výrobě modelů a také vyšší výdaje na nové technologie a výrobky.

Koncern Volkswagen patří dlouhodobě k jedněm z největších výrobců automobilů na světě. Celkově pod něj spadá celkem dvanáct dobře známých a oblíbených značek osobních automobilů – VW, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, značky nákladních aut MAN a Scania a rovněž užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.

Tyto zprávy jsou samozřejmě potěšující pro všechny zaměstnance českých poboček Škody a také pro celou českou ekonomiku. Automobilový průmysl u nás hraje v HDP poměrně velkou úlohu a na začátku roku panovaly obavy, že by tento rok mohl výrazně poklesnout. Naštěstí se po půl roce zdá, že krize automobilového průmyslu nemá na český trh zatím tak velké dopady, jak se čekalo.

You may also like...