Bolesti zad trápí i mladé lidi a sportovce

Myslíte si, že bolavá záda řeší jen důchodci? Ale omyl – týkají se i mládeže a sportovců. Na vině může být těžká aktovka, sedavý životní styl, vysoké podpatky i noha přes nohu. To vše může způsobit potíže s páteří i u mladé generace.

Stále častěji slýcháme o případech mladých a zdravých lidí, kterým ale život komplikuje jedna věc – bolavá záda. A často jsou to právě lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, kde třeba celé hodiny sedí u počítače a protáhnou se jen při cestě na toaletu.

Počítače se podepisují na našem zdraví

Ještě před deseti lety řešili bolesti zad převážně starší pacienti. U dětí se většinou řešila jen skolióza způsobená překotným růstem, která se ale dala díky pravidelnému cvičení napravit. Jenže dnes je situace jiná. Problémy s pohybovým aparátem dnes trápí i mladou generaci a děti. A co se za posledních deset let tak dramaticky změnilo? Přece používání počítačů a způsob práce.

Na jedné straně je trendy řešit to, jestli pijeme rostlinné nebo kravské mléko, zda je chleba celozrnný a zelenina bio, ale zapomínáme, že i naše záda potřebují stejnou péči. A přitom by často stačilo jen vytvořit si pár základních návyků. Třeba jak správně sedět u počítače, jak si nastavit židli, jak provádět domácí práce atd. Pokud se naučíme tyhle zdánlivě banální věci provádět správně, k bolestem zad by nemělo docházet. Podpořit záda lze také pravidelným posilováním zádového svalstva a dostatečným pohybem jako je třeba svižná chůze.

Už od dětství by rodiče měly dbát na správné držení těla u dětí a vštěpovat jim správné návyky. A mezi ně nepatří jen to, že by se neměly hrbit, ale také to, že volný čas po škole by se měl trávit ideálně venku, pohybem, a ne u počítače a televize. Právě rodiče jsou ti první, kteří jdou sami svým dětem špatným příkladem. Zdraví zad je třeba sledovat odmala a nepodceňovat jakékoliv příznaky potíží.

You may also like...