Česko v počtu elektromobilů i jejich podpoře zaostává

Mnoho světových automobilek vidí budoucnost světového automobilového průmyslu v elektromobilech, a tak přesouvá svou pozornost a výrobu právě tímto směrem. Zájem začíná být i o majitele elektrických vozů, vzhledem k ekologičnosti elektromobilů si je různými způsoby snaží předcházet města po celém světě. Česká republika se má ale v souvislosti s elektromobily stále ještě čemu učit.

Norsko – země elektromobilům zaslíbená

Pokud jde o elektromobily, tak nedostižným vzorem pro všechny ostatní země je Norsko. Elektromobily se v této skandinávské zemi těší obrovské oblibě. Jejich podíl na celkovém počtu nově prodaných vozů je v současné době již více než padesátiprocentní a velmi populární jsou i další ekologické vozy, především hybridy. Jedním z důvodů, proč počet elektromobilů v Norsku tak výrazně roste, je to, že norská vláda poskytuje výrobcům i majitelům elektromobilů nadstandardní podmínky. Elektrické vozy jsou v Norsku osvobozeny od dovozních cel i daní, majitelé elektromobilů nemusejí platit žádné poplatky za registraci auta, a dokonce ani mýtné na dálnicích. Zvýšenou podporu elektromobilům poskytuje i Francie a Německo, které dávají jednorázovou dotaci na nákup elektrického vozidla v hodnotě několika tisíc eur.

Situace v České republice

Z nedávných celoevropských statistik vyplývá, že společně se Slovenskem a Polskem patříme k zemím, kde se registruje nejméně elektromobilů. Konkrétní čísla udávají, že v současné době jsou v České republice registrovány pouze dva tisíce těchto vozů. Na vině jsou především praktické problémy, které větší rozvoj a oblibu elektromobilů brzdí. Jedná se zejména o nedostatek dobíjecích stanic a neexistenci ucelené státní podpory těchto vozů.

Nejvstřícnějším městem k elektromobilům je Praha, která jejich majitelům nabízí několik výhod. Jednou z nich je, že město umožňuje majitelům elektromobilů zvýhodněné stání v parkovacích zónách bez nutnosti registrace na příslušném městském úřadě. Jedinou podmínkou je, aby vozidlo mělo registrační značku elektromobilu. Speciální registrační značka elektromobilů by již brzy měla přinést i další výhodu, možnost využívat vyhrazené jízdní pruhy ve městě.

You may also like...