Investice Českých drah

Chceme investovat 15 miliard, nechaly se slyšet České dráhy

České dráhy se opět nechaly slyšet, že hodlají investovat obrovské peníze do nákupu nových vlaků. Chtějí investovat rovnou patnáct miliard korun, podle všeho by se mělo jednat o nákup zhruba 120 nových vlaků, na které nyní byla vyhlášena mezinárodní soutěž. Abychom byli konkrétní, napsaly se konkrétně dvě soutěže, a sice na dvě dodávky po šedesáti moderních jednotkách, jež by měly mít kapacitu až 240 míst.

I když je to pro mnohé z nás překvapením, dráhy to plánovaly a nyní to jen prozradily světu. Vypsání dvou soutěží je podle mluvčích společnosti jen další krok k tomu, aby se zajistila perfektní obslužnost krajům po roce 2019. Dráhy už dlouhodobě plánují investovat do moderních, bezbariérových vlaků, které by měly být vybaveny dokonce audiovizuálním informačním systémem a Wi-Fi připojením. Jinými slovy se mají po roce 2019 velmi podobat aktuálním vlakům firmy RegioJet nebo LeoExpress.

Jak si České dráhy představují uchazeče?

Představa Českých drah je taková, že by se měly dodat moderní, zároveň také klimatizované a nízkopodlažní elektrické jednotky. Prvních šedesát vlaků by mělo pojmout až 240 pasažérů. Tyto elektronické jednotky by měly dosáhnout rychlosti až 160 kilometrů v hodině, ocení se také možnost napojit až tři jednotky do jednoho vlaku, aby tak vzniklo až 720 míst k sezení.

Do těchto jednotek by dráhy podle všeho měly investovat deset miliard korun.

A co zbylé jednotky?

U zbylých šedesáti jednotek je vize trochu jiní. Mělo by se jednat o bezbariérové motoráky, které budou jezdit jen v regionech a jejich kapacita by měla být 120 míst k sezení. Maximální rychlost by měla být minimálně 120 kilometrů v hodině, opět jsou mezi požadavky i klimatizace, bezbariérový přístup, dále také prostory pro kočárky a jízdní kola.

Do této skupiny vlaků se plánuje investovat přes pět miliard korun.

You may also like...