Co dělat, když trpíme nepravidelným spánkem kvůli třísměnnému provozu?

Co dělat, když trpíme nepravidelným spánkem kvůli třísměnnému provozu?

Třísměnný provoz už je sice trochu rarita, na druhou stranu je to stále reálný způsob zaměstnávání. Podle nedávných průzkumů lze říct, že v třísměnném provozu pracuje zhruba pětina Evropanů. Nejčastěji se jedná o řidiče, také dělníky ve výrobě nebo třeba o policisty nebo lékaře. Právě tito lidé trpí nejčastěji nedostatkem spánku, jejich spánek je nepravidelný, což výrazně zhoršuje jejich zdraví. Spánek je pro tělo nadmíru důležitý, pro zdraví jakbysmet. Pokud ho narušíme, pokud nebudeme respektovat naši jakousi rutinu, je problém se zdravím na světě. Lidé si bohužel neuvědomují, jaké zdravotní problémy mohou nastat v případě, že se náš spánek stane nepravidelným. 

Díky třísměnnému provozu bývá spánek opravdu rozházený, tedy nepravidelný. To je však velmi špatně. Nepravidelnost spánku a jeho nekvalita může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění nebo může přispět k vzniku rakoviny. Kromě toho se může zvýšit hladina cholesterolu nebo se výrazně zhorší náš imunitní systém. Nesmíme zapomenout ani na psychické problémy, které se často s nepravidelným spánkem nesou ruku v ruce. 

Nabízí se tedy otázka, jak nepravidelnému spánku předcházet. 

Nejlepší by bylo změnit práci

Tím nejlepším řešením by samozřejmě byla změna práce. Dnes hledají pracovníky takřka všude a neustále, zaměstnavatelé nemají, kým by obsadili volné pracovní pozice. Nabídka práce je obrovská i v Ostravě, kde mimochodem sídlí personální agentura Comfort Job Agency, s. r. o., která s hledáním práce rozhodně pomůže (zaměřuje se na celou republiku, nikoli jen na Ostravu, kde sídlí).

Když práci měnit nechcete

Pokud jste se zatím neodhodlali ke změně zaměstnání, doporučujeme spánek dohánět nejlépe přes den nebo ve chvílích, kdy máte chvilku volno. Aby byl spánek kvalitní a nepřerušovaný, doporučuje se nejíst sladké nebo nepít kofeinové nápoje alespoň pět hodin před spánkem. V místnosti by měla být absolutní tma a ticho. V případě potřeby si uvařte bylinkový čaj, který vás uklidní a usnete tak daleko rychleji.

You may also like...