Dotace na zateplení domů a výměnu kamen

Dotace na zateplení domů a výměnu kamen. To je Nová zelená úsporám

Kdo by neznal program Nová zelená úsporám. Jedná se o dotační program, který mohou čerpat ti, kteří potřebují zateplit dům nebo vyměnit kamna. Samozřejmě se dotace vztahují i na jiné věci týkající se zateplování domu, ale nyní se mohou zájemci snažit získat dotace právě na zmiňované zateplování domů a na výměnu oken. Příspěvek se může získat od poloviny letošního října, výhodou je, že samotnou žádost o novou dotaci je možné vyřídit online z pohodlí domova.

Dotace putují na zateplení domů svépomocí

V nedávné době se nechalo ministerstvo životního prostředí slyšet, že se do programu zahrnuly také dotace na rekonstrukce svépomocí. To je především z toho důvodu, že na trhu chybí stavební firmy, chybí firmám zaměstnanci. Pokud se do zateplování domu pustí někdo svépomocí, hodlá ministerstvo takového člověka odměnit právě dotací.

O dotaci by si měl zažádat každý, kdo se v blízké době hodlá pustit do zateplování domu, do výměny oken nebo případně do výměny dveří. Je to především z toho důvodu, že dotace může uhradit až padesát procent výdajů z maximální investice, která činí 550 tisíc korun.

Zatímco u výměny oken a dveří je jasné, na co peníze z dotace půjdou, u rekonstrukce si to musíme specifikovat. U rekonstrukce domů svépomocí bude dotace přispívat zejména na materiál nebo případně na vypůjčení nářadí či na zaplacení odborného technického dozoru.

Vyměňte stará kamna za tuhá paliva

Od letošního podzimu, konkrétně od letošní poloviny října, je možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám i na výměnu starých kamen za tuhá paliva. Na ně doposud nebylo možné získat takzvanou kotlíkovou dotaci, která se vztahuje jen na přechod z kamen na plyn. U nové dotace navíc platí, že není zapotřebí mít dům zateplený.

Doposud si také mohli o dotaci zažádat jen majitelé novostaveb, nyní mohou dotaci získat i stavitelé nízkoenergetického domu.

You may also like...