Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek? 

Dřevěný nábytek, především pak zahradní lavice ze dřeva, najdeme téměř v každé zahradě. Má to své opodstatnění – dřevo krásně vypadá, je odolné, má vysokou nosnost a odolává vlivům počasí. K tomu, aby nedocházelo k jeho znehodnocení, je ale zapotřebí o něj správně pečovat a dopřávat mu pravidelnou údržbu. 

Zahradní stolky a lavičky bývají často vyráběné ze dřevěného masivu v kombinaci s kovovou konstrukcí. Zatímco o kov není většinou potřeba nijak zvlášť pečovat (snad kromě občasného nátěru, pokud se ten starý odře), dřevo je potřeba ošetřit podle toho, zda je lakované, naolejované nebo lazurované. 

Lak 

Lakované dřevo bývá nejčastější, jelikož lak uzavře povrch dřeva a ten je pak chráněný proti vnikání vlhkosti a UV paprskům. Znečištění snadno odstraníte vlhkým hadříkem nebo houbičkou bez toho, abyste se museli bát, že dřevo poškodíte. Nedoporučuje se ale používat vysokotlaké čističe nebo abrazivní čisticí pomůcky s drsným povrchem, který by lak mohl poškrábat. Pokud se tak stane, bude nutné lavičce dopřát opakovaný nátěr kvalitním lakem. 

Olej 

Naolejované dřevo je chráněné proti vysychání, a tedy deformaci, i před zvýšenou vlhkostí. Bohužel olej plní svůj účel jen po velmi omezenou dobu a je nutné dřevo dvakrát až třikrát do roka znovu naolejovat olejem bez rozpouštědla. Před olejováním je nutné nábytek očistit vlhkou utěrkou a jemným saponátem. 

Lazura 

Lazury jsou na rozdíl od oleje řidší a rychleji se vsakují do dřeva, jinak ale mají podobný účinek. Barevná lazura chrání dřevo před UV světlem, bezbarvá nikoliv. Jejich výhodou je, že mohou změnit barvu dřeva, aniž by překryly jeho přirozenou kresbu. Před nanesením nové vrstvy lazury je opět nutné nábytek očistit, ale navíc ještě obrousit smirkovým papírem. 

You may also like...