Jak se starat o kožené oblečení na motorku?

Jak se starat o kožené oblečení na motorku?

Péče o kožené oblečení na motorku může být o něco náročnější než o to textilní. Ale vyplatí se. Odměnou vám bude nádherně vypadající kůže, která bude stále vypadat dobře a může se pochlubit nadprůměrnou odolností. Výhodou kůže je také vysoká úroveň bezpečnosti. Tyto výhody ale kůže splní pouze, když je o ni dobře postaráno. Zde jsou základní zásady, jak na to.

Pravidelné čištění

Hmyz i ptačí trus jsou běžnými nečistotami i po kratší jízdě. Je vhodné je odstranit co nejdříve, ať už sídlí na vestě na motorku nebo moto bundě. Poslouží k tomu jen navlhčený hadřík. Pokud byste je nechali nevyčištěné delší dobu, může to způsobit zabarvení nebo narušení struktury kůže. 

Znečištění potem

Pot obsahuje sůl, která může znehodnotit kůži – ta pak rychle degraduje a zároveň nepříjemně zapáchá. K tomuto účelu existuje speciální odstraňovač soli, který nastříkáte na vnitřní stranu bundy a kalhot. Četnost tohoto opatření bude záviset na tom, jak často oblek používáte.

Omytí povrchu kůže

Kromě pravidelného čištění po každé jízdě s pomocí vlhkého hadříku, vyžaduje kožený oblek také důkladnou očistu. K tomu se používá speciální čistič na kůži a měkká houba. Pro extrémně špinavou kůži je možné použít také sedlové mýdlo a měkký kartáč. Kartáč ale vyzkoušejte na malém povrchu, mohl by kůži poškrábat.

Sušení

Po vyčištění kůže je dobré ji přetřít vlhkým hadříkem a nechat uschnout. Předtím, než oděv uschováte, měl by být kompletně suchý. 

Naneste balzám

Balzám se nanáší až na důkladně vyčištěnou kůži. Jakmile balzám vyschne, jeho přebytečné množství odstraňte hadříkem. Balzám se používá jednou ročně.

Impregnace

Posledním krokem péče o kožený oblek je impregnace. Jejím hlavním úkolem je ochránit kůži před vlhkostí, která je jejím velkým nepřítelem. Důkladně nastříkejte impregnaci na kožený oděv a nechte ji zaschnout. Pokud splníte všechny kroky tak, jak je zapotřebí, můžete se těšit dlouhé životnosti svého koženého oblečení.

You may also like...