Jak vybrat svářecí kuklu?

Jak vybrat svářecí kuklu?

Svařování se svářečkou je činností velice důležitou a je dobré, když je před výkonem činnosti proveden svářečský kurz. Vyplatí se při ní ale myslet také na bezpečnost. Přece jen – pracujete při horké teplotě, vznikat mohou různé spaliny, které potom dýcháte. Při svařování také odletují jiskry. Proto je vhodné použít ochranu těla – a to tak, že si oblečete, pokud oblečení s dlouhými nohavicemi i rukávy. Doplňte je plnou obuví a rukavicemi. A nezapomeňte ani na ochranu zraku to zajistí svářecí kukla.

Samostmívací kukla

Je vhodná pro častější svařování. Její velkou výhodou je to, že když nesvařujete, vidíte přes ni naprosto bezpečně. Jakmile začne svařovat, kukla se s naprostou rychlostí zatmí tak, aby šetřila váš zrak. Odpadá zde tedy nutnost kuklu odklápět, abyste zkontrolovali svou práci. Je to výhodné také z toho důvodu, že si tím chráníte také své plíce – kukla může být bariérou mezi vzniklými zplodinami a vaším dýchacím ústrojím. Některé kukly nabízí speciální filtr.

Velikost průzoru

Levnější kukly mají obvykle menší průzor. Větším průzorem ale vidíte mnohem víc a také se vám lépe pracuje. Za velikost průzoru je dobré si připlatit. Šířka průzoru je obvykle 10 cm a jeho délka se pohybuje od 4 do 8 cm. Luxusní kukly mají průzor i 10 x 10 cm.

Zatemnění

Zatemnění čili propustnost světla se uvádí údajem DIN. Levnější kukly se vyznačují DIN 9, 10 či 11 a někdy dokonce mají ve spodní části i čiré sklo. To je vhodné při broušení nebo jiných činnostech, kdy zrovna nesvařujete, nicméně k ochraně zraku to rozhodně nepřispívá. To, jaké zatemnění byste si měli pořídit závisí na metodě svařování, kterou budete používat. Pro MMA svařování je ideální zatemnění od 10 do 13. Pro svařování metodou MIG/MAG je vhodné DIN 9 až 13 a pro svařování tigem (TIG/WIG) je vhodný DIN 5 až 9.

Značka a cena

Tato kritéria by neměla být stěžejní, nicméně i podle nich se budeme řídit. Pro zajištění kvalitního výrobku je dobré obrátit se na renomovanou značku v rámci své cenové relace.

You may also like...