Jaký je rozdíl mezi finančním a operativním leasingem?

Jaký je rozdíl mezi finančním a operativním leasingem?

Koupě automobilu je velmi zásadní krok, k němuž se jednoho dne odhodlá naprosto každý z nás. Pravdou je, že ne každý si na automobil dokáže vydělat, a tak si auto vezme raději na úvěr nebo případně na leasing. Jenže kolem leasingu se točí hromada otázek a nevyřčených odpovědí. Lidé sice slýchají ze všech stran, že leasing je rozhodně skvělý, že se vyplatí mít automobil právě na leasing, ale není to tak úplně pravda. 

O leasingu lze říct, že se velice podobá klasickému úvěru. Ono je to opravdu tak, na automobil si taky půjčíte peníze, které pak budete včetně úroků splácet. Jenže rozdíl mezi klasickým bankovním úvěrem a také leasingem je ten, že pokud si koupíte věc na úvěr, budete novým majitelem vy. Jenže pokud budete automobil financovat prostřednictvím leasingu, majitelem bude až do úplného splacení leasingová společnost. 

Navíc existují ještě dva typy úvěrů, a sice finanční leasing a také operativní leasing. Pojďme si říct rozdíly. 

Finanční leasing 

Účelem finančního leasingu je poskytnout člověku finance na koupi dané věci. Veškerá starost spojená s údržbou automobilu je na vás, po splacení leasingu danou věc odkoupíte, což je v té době pak jen korunová položka. Do té doby však zůstává v rukou společnosti, předmět je váš až po úplném splacení automobilu. Tato možnost je ideální třeba pro páry, kteří nevědí, na koho bude vůz napsán, a tak raději nechávají vůz po dobu rozmýšlení napsaný na danou společnost. 

Operativní leasing 

Co se týče operativního leasingu, je to na rozdíl od finančního leasingu jen pouhý pronájem. Pokud si věc nechcete koupit, nýbrž pronajmout, je leasing rozhodně skvělou alternativou. V takovém případě jsou navíc všechny náklady na opravy a podobně svěřeny společnosti, není to vaše starost, nemusíte za to platit. A až operativní leasing skončí, bude vám následně věc vyměněna za novou. Je to však dražší než finanční leasing.

You may also like...