jaro

Jaro je tu! Dobijte baterky

Konečně je tu jaro a už nemusíme vstávat do nepřívětivé tmy a zimy. Je na čase si užívat slunce a doplnit chybějící energii. Možná že nevíte, že naše nálada a jídlo spolu velmi těsně souvisejí. Některé potraviny ovlivňují tvorbu chemických látek v mozku, tzv. hormonů štěstí, které mají vliv na naši energii, spokojenost a vitalitu.

Únava, nepravidelná menstruace, nadváha, pupínky na tváři. I to mohou být projevy hormonální nerovnováhy. Je třeba je srovnat a čím jiným než stravou. Právě ta má na hormony neskutečný vliv. Zvláště pak tuky jsou pro hormonální rovnováhu naprosto nezbytné, jelikož je jich k produkci hormonů potřeba. Pokud je tělu nedodáme, zaděláváme si na pořádný problém. Jaké potraviny bychom si měli často dopřávat?

Kokosový olej. Obsahuje antibakteriální a protizánětlivé složky, dodává tělu okamžitou energii, má v sobě všechny nezbytné prvky pro zdárnou produkci hormonů. Můžete ho jíst v raw formě, péct s ním, či na něm smažit. Je totiž stabilní i při vysokých teplotách a tak si uchovává všechny své dobré vlastnosti, i když na něm smažíte.

Avokádo.  Obsahuje zdraví velmi prospěšné omega-3 mastné kyseliny a vitaminy, jako je vitamin E, K a C, které balancují estrogen. Avokádo obsahuje více vlákniny než jablka a tak se taky účinně dokáže zbavit toxického materiálu z těla. Je úžasné nejen vnitřně, ale i na pleť, kterou dokáže krásně vyživit – můžete si z něj vytvořit pleťovou masku.

Losos. Další potravina, která je bohatá na omega-3 mastné kyseliny.  Omega-3 mastné kyseliny jsou klíčové pro správnou činnost mozku, růst a vývoj. Mají protizánětlivé účinky a snižují riziko vzniku chronických chorob.

Chia semínka. Tato malá tmavá semínka jsou bezlepková a mohou být přidána do snad jakéhokoliv jídla. Ze všech potravin mají největší obsah omega-3 mastných kyselin a vlákniny na 100 gramů. Stabilizují hladinu cukru v krvi a snižují krevní tlak a cholesterol.

Sladké brambory. Hnědá rýže, quinoa a sladké brambory by ve vaší stravě rozhodně neměly chybět. Řadí se ke komplexním sacharidům, které tělu dodávají potřebnou energii a zároveň nepošlou vaši hladinu cukru do astronomických výšin.

You may also like...