Prodej nemovitosti

Kdy je prodej nemovitosti problematický?

Prodat nemovitost je běh na dlouhou trať. Prodávající musí projít od home stagingu a nafocení přes inzerce a organizaci prohlídek až k zdlouhavé byrokracii, což samozřejmě stojí čas, energii i peníze. A zvlášť pokud to není nemovitost určená k bydlení, nemusí se taková investice vyplatit. Daleko jednodušší je proto využít výkup chaty a chalupy či jiné nemovitosti. Výkup nemovitosti se ale vyplatí ještě v jednom případě – když je nemovitost zatížená různými překážkami. Které to jsou?

Spoluvlastnictví, exekuce, věcné břemeno

Pokud vlastníte pouze podíl nemovitosti a další spoluvlastníci nemají zájem ho od vás odkoupit, můžete přistoupit k výkupu. Pro většinu firem není odkup podílu žádný problém a vy tak můžete rychle utržit peníze za nemovitost, kterou byste se jinak snažili prodat roky.

Vlastníte byt, který byste rádi prodali, ale stále v něm zůstali bydlet? Ani to nemusí být u výkupu problém. Nájem budete zkrátka platit novému majiteli. Někdy je dokonce možné nemovitost odkoupit zpět, ovšem zpravidla za vyšší částku, než za jakou jste ji prodali.

Pokud byla na nemovitost uvalena exekuce, můžete ji pomocí výkupu jednoduše prodat. Je ale třeba počítat s tím, že za ni dostanete maximálně asi 80 % z její tržní hodnoty. Na druhou stranu tím můžete snadno a rychle vyřešit své finanční problémy.

Nemovitost zatížená věcným břemenem vlastníka k něčemu zavazuje, případně ho omezuje nebo mu ukládá něco snášet. Faktem je, že věcná břemena nejen podstatně sráží cenu nemovitosti, ale také dost komplikují prodej. I tak v jejich případě můžete mnohdy využít výkup.

Nespornou výhodou výkupu je to, že peníze dostanete do pár dní a v hotovosti, většinou převodem na účet. Často společnosti zabývající se výkupem nabízí i menší zálohu, kterou obdržíte obratem. Pokud vás tedy tíží finanční situace, kterou musíte rychle vyřešit, může být výkup pohodlnou a dobrou volbou.

You may also like...