Mango je rostlina s dlouholetou historií, na jejíž vypěstování vám stačí jen pecka

Mango je rostlina s dlouholetou historií, na jejíž vypěstování vám stačí jen pecka 

Pokud jste milovníci manga a chtěli byste si tuhle dobrotu vypěstovat i doma, tak se s touto představou radši rozlučte. Pěstování manga je běh na dlouhou trať. Na jeho plody budete čekat několik let a s velkou pravděpodobností se ani nedočkáte. Zklamaní být nemusíte, protože mango je také krásná pokojová rostlina, i když bez plodů!   

Mango má zásadní význam v buddhistické tradici 

Mango je plodem mangovníku (Magnifera). Mangovník je stálezelený strom z čeledi ledvinovníkovitých, který pochází z tropické a subtropické oblasti od jižní až po východní Asii.   

Je to dlouhověký a robustní strom. Může vyrůst až do výšky 40 m a jeho plody nesou vejcovitý tvar o hmotnosti asi 0,5 kg.   

Rod mangovníku zahrnuje více než 70 druhů, z čehož nejčastějším druhem dováženým na český trh je mangovník indický (Magnifera indica).   

Mango má dlouhou historii. Bylo známé již před čtyřmi tisíci lety a zásadní význam má v buddhistické tradici, kde její stoupenci věří, že pod korunou mangovníku meditoval sám Buddha.   

Pořiďte si pecku  

Je důležité si uvědomit, že pěstovat mango v tuzemských podmínkách je velice náročné. Zkušení pěstitelé se shodují, že i jediný plod je úspěchem. U nás je tak mangovník spíše okrasnou zelenou rostlinou. Pokud vás ani tak mango neodradilo, můžete se pustit do pěstování, jelikož to opravdu nic není.  

Na vypěstování rostliny potřebujete pouze jeho pecku, kterou byste měli získat z vyzrálého ovoce. Právě zralost plodu zajistí úspěšné vyklíčení semínka.  

Pecku získáte rozříznutím zralého plodu. Dobře ji očistěte a můžete zasadit již takto anebo pecku můžete dále ponořit na pár hodin do vody a odstranit vláknitý obal pro snadnější klíčení. Pecku nebo semeno vložíte do substrátu a teď už zbývá jen čekat a dobře se o rostlinku starat! 

You may also like...