Česká i čínská ekonomika roste

Nejen česká, ale i čínská ekonomika roste

V současné době každý ví, že je na tom Česká republika naprosto skvěle. Zaměstnanost je na nejvyšší úrovni, nezaměstnanost naopak na té nejnižší, Česko se zařazuje mezi velice vyspělé státy. Samozřejmě Česko není jediným státem, které se zařazuje mezi nejvyspělejší státy. I Čína je ta, která se může pyšnit skutečně rostoucí ekonomikou! Člověk by řekl, že Čína už byla dávno na vrcholu, že už dál postoupit nemůže, ale skutečně – i v Číně může jít ekonomika ještě výš, může se stále zlepšovat.

Pojďme se podívat na to, jak to v Číně vloni vlastně bylo. Samozřejmě už jsou k mání mnohé statistiky, které pojednávají o tom, jak ekonomika rostla. Pojďme si tato čísla přiblížit.

Čínská ekonomika vzrostla o necelých sedm procent!

Loňský rok byl pro Čínu skutečně zlomovou. Zrychlila tak z šestadvacetiletého minima o neuvěřitelných sedm procent! Samotný domácí produkt stoupl o 6,7 procent, podle agentury Nová Čína.

Čína tak splnila, co si předpověděla. Vláda chtěla, aby se ekonomika aspoň udržela na šesti a půl procentech, chtěla, aby aspoň byl zachován pravidelný růst. Nejen, že vše bylo zachováno, ale taky se může Čína radovat z růstu!

Co může za zrychlení ekonomiky?

Podle všeho k výraznému růstu ekonomiky přispěl rozkvět stavebnictví a taky silná globální poptávka po čínském vývozu. Hlavním důvodem bylo i to, že vláda nezaplavila ekonomiku stimulačními opatřeními, neustále se prosazovaly různé reformy na straně nabídky, taky se podporovaly nové zdroje hybnosti.

Čína byla ze svých výsledků poměrně překvapena a díky tomu doufá, že to tak bude i příštím rokem. Pokud by vás zajímaly konkrétní údaje o vývoji hrubého domácího produktu za loňský rok, tedy za rok 2017, zveřejněny by měly být Čínou 18. ledna. Informovala o tom agentura Reuters, která se aktivně zajímá o čínskou ekonomickou situaci.

You may also like...