ovzduší

Nevdechujte co nemusíte aneb čisté ovzduší doma.

PVC, laky, lepisla, záclony, závěsy, koberce, nejrůznější plastové výrobky, ale také nábytek z dřevotřísky a překližky, mnohé čisticí prostředky, cigaretový kouř a kosmetika uvolňují látky, které se velmi negativně podepisují na kvalitě klimatu vašeho domova. Pořiďte si živou “čističku”- pokojové rostliny.

Benzen, čpavek  nebo formaldehyd – to jsou jen některé škodlivé látky, které zamořují naše ovzduší doma. Mohou způsobovat bolesti hlavy, kašel, rýmu nebo i vážnější zdravotní komplikace. Pročistit vzduch přitom můžete úplně jednoduše pomocí pokojových rostlin. Pokojové květiny bývají součástí mnoha domovů. Některé ale dokonce pomáhají neutralizovat účinky takzvaného „syndromu nezdravých budov“. Které jsou v ničení toxinů nejefektivnější? Do kuchyně, kde obvykle nebývá příliš místa, si pořiďte třeba kvetoucí gerberu nebo chryzantému, které navíc svými květy krásně rozzáří okenní parapet. Ani jedna sice není dlouhověká, ale zase nejsou tak drahé a můžete je častěji obměňovat. Obě mají navíc vysokou čisticí schopnost na benzen, gerbera ještě trichloretylen.

Chcete-li déle žijící rostlinu, zkuste v kuchyni pěstovat břečťan, je velmi nenáročný, jeho pěstování zvládnou i začátečníci. V obývacím pokoji, kde je většinou místa dost, si můžete dopřát víc rostlin větších rozměrů. Na opravdu velké ploše se bude vyjímat datlová palma, která doslova “vyžere” formaldehyd z kouře cigaret i ten uvolňovaný z dřevotřísek. Vhodné jsou také různé druhy fíkusů. Máte-li v obýváku málo světla, vsaďte na filodendron, některý z druhů dracény nebo arekovou palmu. Takže příště nezapomeňte, že k novému koberci či jinému zařízení bytu si rovnou kupte i pokojovou květinu, která vám bude doma čistit vzduch.

You may also like...