Pečujeme o orchideje

Pečujeme o orchideje správně aneb co nedělat

Pokud nevíte, co darovat blízkému člověku k narozeninám, doporučujeme darovat orchidej. Jedná se o krásnou květinu, která je v současné době jednou z nejoblíbenějších. I když je orchidej krásná, není jednou z květin, které jsou nenáročné. Bohužel o orchidej se musíte starat, proto orchidej nepořizujte nikomu, u koho víte, že na péči o orchidej nemá čas.

Orchideje jistě dobře znáte. Jedná se o vysoké květiny, které mají na svém samém vrcholku nádherné, bujné barevné květiny. Na spodu mají za to velké, dužinaté listy, které se mohou kropit, ovšem květ samotný nikoli. I když orchidej odkvete, nemusí se vyhazovat. Její kouzlo spočívá v opětovaném nakvetení, pokud ji však nezanedbáváte ani v době odkvetení.

Bohužel mnozí pěstitelé orchidejí se sice pyšní svou krásnou sbírkou, ale péče o květiny jako takové je opravdu velice špatná. Shrnuli jsme proto několik bodů, které při správné péči o orchideje nedělat.

1) Nekropíme květy

Jak jsme zmínili, kropení rostlině nevadí, tedy pokud kropíte jen samotné dužinaté listy. Jestliže kropíte i květy, nemůžete se divit tomu, že květy zanedlouho uhnijí. Je to podobné jako u růží. Zatímco listy milují kropení, na samotných poupatech se to neblaze projevuje.

2) Necháváte květinu stát ve vodě

To nejtěžší na samotném pěstování orchidejí je náročnost zalévání. Rostlina se nezalévá jako jiné květiny, zalévá se tak, že se ponoří do vody a nechá se napít, posléze se vytáhne. Někteří majitelé orchidejí mají za to, že orchidej se může nechat stát ve vodě, jenže to je přesně příčina vzniku zahnívání kořenů. Nenechávejte orchidej stát ve vodě, po pár minutách ji vyndejte, až když se pořádně napije.

3) Sázíte do špatného substrátu

Orchidej je velmi náchylná na to, v jakém substrátu sídlí. Pokud ji necháte sídlit v substrátu určeném pro pokojové rostliny, umře. Miluje pouze substrát určený jen a pouze jí. Substráty pro orchideje najdete v každém květinářství nebo v obchodech se zahrádkářskými potřebami.

You may also like...