Venkovní dlažba

Jak a podle čeho vybíráme venkovní dlažbu?

Aktuálním trendům ve světě dlažeb momentálně vévodí imitace přírodních materiálů, především pak dřeva a kamene. Velké oblibě se těší také styl retro, který si získává všechny generace. Dlažba ale může zdobit nejen interiéry, ale také zpevnit venkovní plochy. Na co byste měli myslet při jejím nákupu?

O venkovní dlažbu se nemusíme příliš starat, očistí ji déšť. Spíše hledíme na to, aby měla dostatečný stupeň otěruvzdornosti. V okolí bazénu pak dáváme dlažbu nenasákavou a odolnou proti velkým teplotním změnám. Konkrétní odstín, povrchovou úpravu a tvar ladíme se stylem domu i okolí. Dobrého výsledku se ale dočkáme, jenom když bude venkovní dlažba dobře položena. Proto doporučujeme dát před amatérskou pokládkou přednost zkušeným řemeslníkům. Skvělým imitátorem je beton.

Betonová dlažba má výborné užitné vlastnosti, a proto je to nadmíru vhodný materiál na cestičky v zahradě, příjezdové cesty ke garáži, terasy, zpevnění prostoru kolem domu, apod. Je dokonale otěruvzdorný a protiskluzný, ideální je kolem bazénu, pod kovový zahradní nábytek, který betonovou dlažbu nepoškrábe. Také je odolný, nenasákavý, nevadí mu výkyvy klimatu, vyznačuje se nekonečnou trvanlivostí a je téměř bezúdržbový (po letech ho lze oživit vysokotlakým čištěním bez použití chemických prostředků). Beton má nespočet podob a dokáže dokonale imitovat kámen, cihlu i dřevo. Má různou povrchovou úpravu, která se vytváří tzv. raznicemi, jež lze vyrobit i na přání zákazníka. Stejně tak se dá na přání zhotovit jakýkoli tvar. Povrch betonu může být i vymývaný (je drsnější), s efektem patiny (ostařený), vybrat si lze i z mnoha tvarů, odstínů.

You may also like...