Rekonstrukce bytu: jak probíhá ohlášení stavby
Rekonstrukce bytu je běžnou záležitostí, se kterou se setkává mnoho z nás. V jakém případě budeme potřebovat ohlášení stavby?
Běžné práce nepotřebují ohlášení
Pokud se chystáte na změny ve vašem bytě, mnohdy si nemusíte vyřídit vůbec nic. Například u rekonstrukce koupelny se pouze hodí ze slušnosti oznámit stavební práce svým sousedům nebo bytovému družstvu. Na úřad ale nemusíte. Podobně budete postupovat i při změně vaší kuchyně. bude se u vás zabydlovat kuchyně na míru? Úřady to nezajímá, nemusíte tedy nic ohlašovat. Někdy se celá rekonstrukce bytu dá realizovat bez nutnosti ohlášení.
Zasahujeme do jednotlivých místností
Při rekonstrukci, kdy již nebude zachována současná dispozice bytu, ale ohlášení provést musíme. A to zejména v případě, kdy jsme se rozhodli pro rozšíření jedné z místností na úkor druhé. Kdykoliv budete pracovat se zdí a měnit ji či posouvat, čeká vás vyřízení stavebního ohlášení. Nezapomeňte ale, že než se pustíte do posunování nosné zdi, musíte si vyřídit stavební povolení. Nosné zdivo se řídí speciálními předpisy a požadavky a pouhé ohlášení stavby zde nestačí.
Jak na ohlášení stavby
Ohlášení stavby je vlastně zjednodušená postup, není nutné, aby probíhalo stavební řízení. Úřad pouze posoudí, zda ohlášení splňuje všechny náležitosti a poté se do 30 dnů písemně vyjádří. Doručením dopisu přitom běží dvouletá lhůta, po kterou je nutné započít stavební práce.
Budete potřebovat souhlas sousedů
Pro to, abyste dobře provedli stavební ohlášení, musíte mít k dispozici souhlasné vyjádření vašich sousedů, kteří by mohli být rekonstrukcí dotčeni. Pokud by některý ze sousedů s pracemi nesouhlasil, stavební úřad přechází do režimu stavebního řízení. V tomto případě sám úřad rozhodne o tom, zda se bude rekonstrukce provádět či nikoliv. Pokud váš soused bydlí v zahraničí a nemůžete na něj nalézt kontakt, bude nutné požádat o stavební povolení.
Ohlášení stavby je v mnoha případech velmi rychle vyřízeno.