Rozkvetlý dům v Londýně má českého tvůrce

Ani ve městě se nemusíte vzdát přírody. Své o tom ví český architekt Petr Štefek, který londýnský Regal House proměnil v kvetoucí zahradu. Nová fasáda dle jeho návrhu je doslova obrostlá zelení a rozhodně na první pohled upoutá vaši pozornost.

Radost pro oko

Nová fasáda je reakcí na blízké tržiště Covent Garden, které dříve sloužilo jako ovocný, zeleninový a květinový trh. Proto byla pro fasádu zvolena co nejbarevnější skladba rostlin, které ale také zohledňují orientaci na světové strany. Sever je tedy klidnější a méně barevný, zatímco západní strana daleko více kvete a nabízí pohled na barevnou směsici květin. Rozkvetlá fasáda je nasvícena i přes noc a láká návštěvníky z blízkého i širšího okolí.

Krása, která má smysl

Neméně významné jsou ale i přínosy environmentální. Skladba rostlin má podpořit biodiverzitu lokality a má poskytnou prostředí pro úkryt ptactva i včel a dalšího hmyzu. Zelená ulice také podporuje zdravější a čistší vzduch. Více než 5,5 milionů lidí ročně zemře na následky života ve znečištěném prostředí, a tomu se dá zabránit právě i lepší kvalitou vzduchu, který každodenně dýcháme. Rostliny dokáží zachytit nebezpečné toxiny, které ve vzduchu poletují, a podporují tvorbu nového kyslíku.

V nové fasádě najdete:

  • Přes 8000 rostlin 21 různých druhů
  • Zhruba 200 m2 zelené fasády
  • Fasádní systém hydroponických panelů

Právě tento systém zadržující vodu je neméně smysluplnou součástí celého návrhu. Pomáhá shromažďovat dešťovou vodu do nádrží v podzemí, odkud je pak tato voda využívána k zavlažování fasádního systému na dálku řídícím systémem hydroponického zavlažování.

Návrh této instalace je spoluprací nejen architektů, ale i botaniků a odborníků na vodu i životní prostředí. Společným cílem je environmentální poselství a zlepšení kvality života nás všech v rozmanitém ekologickém systému velkoměsta. Nejde jen o nás lidi, ale o celou okolní přírodu a zvířata.

You may also like...