Sada dvaceti korun s podobiznami prvorepublikových osobností je v prodeji. Je o ni velký zájem

V oběhu je prvním třicet tisíc sad šesti oběžných dvacetikorun s portréty T.G. Masaryka, E. Beneše, M.R. Štefánika, A. Rašína, K. Engliše a V. Pospíšila. Tuto speciální sadu je možné zakoupit pouze v prodejnách smluvních partnerů  ČNB.

A pokud nevyrazíte hned, už na vás asi nic nezbude. Jako obvykle je o tyto sady ohromný zájem a lidé na pobočkách stojí dlouhé fronty jen aby pamětní mince získali. Řada lidí si dokonce svou sadu již dopředu rezervovala.

Nová sada jde na odbyt

Celkem bude vydáno 50 000 sad dvacetikorunových mincí, které jsou ve stejné kvalitě jako běžné mince určené pro oběh. Další část mincí bude vydána na podzim. Pro mnohé je to šance jak získat zajímavý sběratelský kousek, který s největší pravděpodobností poroste na ceně. Zejména starší generace toto vnímá jako možnost pořídit si investiční dárek třeba pro svá vnoučata. A na kolik vás taková sada vyjde? Překvapivě se ceny liší výrobce od výrobce. U jednoho z partnerů je cena celé sady 499,- Kč, u jiného je to ale o sto korun více.

Letos v lednu vydala ČNB 200 000 kusů mincí s portréty prvorepublikových ministrů financí Aloise Rašína a Karla Engliše a někdejšího guvernéra národní banky Viléma Pospíšila. Za čtyři dny byly mince rozebrány a jejich výměna skončila. Lidé stáli dlouhé fronty a na spoustu zájemců se vůbec nedostalo. Podobný zájem byl taktéž o první tři pamětní mince s podobiznami Masaryka, Beneše a Štefánika. Mince jdou teda doslova na dračku.

Lidé jednoduše věří, že mince porostou na hodnotě, a řada lidí tedy investuje do budoucnosti své nebo svých dětí a vnoučat. Navíc historicky lze říci, že Češi mají ke koruně velmi pozitivní vztah, a tedy si rádi pamětní mince pořídí i bez ohledu na jejich hodnotu do budoucna. Tím více, když stále existuje vidina toho, že českou korunu časem nahradí euro.

You may also like...