Sluneční brýle jsou nezbytná zdravotní pomůcka. Vybírejte je správně

Během slunečních dní je nutné chránit nejen svou pokožku, ale i oči. I ty mohou být vystaveny působení nebezpečného UV záření, které náš zrak může poškodit. Sluneční brýle by tedy neměly být jen módním doplňkem, ale především nutnou ochranou, která musí splňovat jistá kritéria.

Na výběr máte z nespočet druhů, typů, barev a tvarů. Ale jak poznat, které brýle váš zrak skutečně ochrání? Důležitý je především dostatečný UV filtr, ale ten nepoznáte jen dle zabarvení skel. I relativně světlé brýle mohou být účinnější než ty tmavé. Vyplatí se tedy pozorně číst informace na výrobku.

Důležitý je filtr, ne barva skel

Kategorie slunečního filtru se označuje číslem od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, za kterých je vhodné brýle nosit. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím lepší ochrana pro vašeho oči. Na trhu ale existují i padělky, které jsou pouhými napodobeninami známých značek, ale vaše oči vůbec neochrání.

Dnes mají i ty nejlevnější brýle vždy aspoň nějaký UV filtr, ale ten možná vystačí na situaci, kdy je pod mrakem, ale na pláží vám moc dobrou službu neudělají. Že opravdu kupujete výrobek, který vám pomůže oči ochránit před dopady slunečního záření, máte jistotu jen u certifikovaných prodejců, nejlépe přímo u optika.

Panuje často mylná představa, že čím tmavší brýle, tím vyšší ochrana. To ale vůbec neplatí, na barvě skel vlastně tolik nesejde a paradoxně mohou příliš tmavá skla vaším očím dokonce ještě více uškodit. Kvůli tmavé barvě se vám totiž ještě více rozšíří zorničky a do oka pronikne ještě více škodlivého záření.

Vyplatí se tedy dodržovat alespoň tato pravidla:

  • Pozor si dejte na příliš tmavé brýle.
  • Čtěte pečlivě příbalový leták výrobku a hledejte číslo označující UV filtr.
  • Dbejte na ochranu očí i u nejmenších dětí.
  • Nakupujte brýle u certifikovaných prodejců a optiků

Jen tak si můžete být jisti, že pro zdraví svých očí děláte maximum.

You may also like...