Jak správně zařezávat květiny

Jak správně zařezávat květiny do vázy?

Nejen pokojové, ale také květiny na stole mohou rozzářit domácnost. Mnohé ženy si dokonce zakládají na tom, aby na jídelním stole vždy květina byla. Kupodivu to není těžké dodržovat, květinářství mají dnes otevřené do pozdních večerních hodin, navíc se řezané květiny začaly prodávat i v hypermarketech, kde si můžete koupit nejen řezané růže, ale také chryzantémy, santinky nebo karafiáty. Výběr je tedy obrovský, jídelní stůl může být zdoben neustále.

Problém je však v tom, že mnohým ženám květiny ve váze dlouho nevydrží. Důvod je prostý – špatně se květiny zařezávají. U řezaných květin platí, že než si je dáte do vázy, musíte si je seřezat či zkrátit. Aby květiny ve váze vydržely co nejdéle, seřezávají se pravidelně a vyměňuje se jim pravidelně voda.

Jak ale květiny správně seřezat? Poradit by vám měli v samotném květinářství, ale pokud si nakoupíte květinu v klasickém hypermarketu, nikdo neprozradí, jak květinu správně seřezat. Prozraďme si tedy, jak správně seřezat nejčastěji pořizované květiny, jež vkládáme do vázy na jídelní stůl.

Seřezáváme růže

K nejtypičtějším řezaným květinám patří růže. Ty vybírejte dle stonku a dle hlavičky. Pokud je poupě tvrdé, znamená to, že je růže čerstvá. Jestliže je stonek tlustý, vydrží růže i dlouhých čtrnáct dnů. Co se týče seřezávání, růže se seřezávají zpravidla dlouhým šikmým řezem.

Seřezáváme gerbery

Krásné a pestré gerbery jsou další květinou v pořadí, za kterou utrácíme. Gerbery se seřezávají podobně jako růže, ovšem šikmý řez nemusí být tak dlouhý. U gerber jde o to, aby se odřezala část stonku, kde je dužina už uvnitř shnilá. Jestliže je vnitřní dužina stonku bílá, gerbera je zdravá a dlouho vydrží.

Seřezáváme chryzantémy

Čím dál častěji se také kupují do váz chryzantémy společně se zelenými santinkami. Obě dvě květinky vydrží ve váze i čtrnáct dlouhých dnů, pokud se o ně dobře staráte. Zkracují se tak, že se jen zlomí s pomocí nožíku. Stačí zlomit opravdu jen kousek stonku.

You may also like...