Česká ekonomika

Jak je na tom česká ekonomika? Neustále rekordně roste či pomalu klesá?

I když Českou republikou neustále hýbou bojkoty slavných osobností a politika se nedá komentovat, česká ekonomika skutečně roste. A to je to hlavní. Podle aktuálních statistik lze říct, že česká ekonomika vzrostla, a to o více jak dvě procent. Zatím se sice jedná jen o předběžné meziroční srovnávání, o kterém informoval Český statistický úřad, ovšem i tak je to chvályhodné. Co je však za rostoucí ekonomikou? Může za to nízká nezaměstnanost, která je však bohužel spíše problémem a zpomalením v růstu podniků, nebo za to může snad politika našeho státu?

Podle všeho letošní rok jde jen všechno jako po másle. Loňský propad ekonomiky totiž způsobila rozdílná srovnávací základna. Podle dostupných informací ekonomika vloni rostla mnohem rychleji a výrazněji v druhé polovině roku, první polovina roku byla opravdu tragická.

Samozřejmě se na aktuálním růstu ekonomiky něco málo podílí. Zejména se na růstu ekonomika podílí například zahraniční obchod. Ekonomický růst táhne podle odborníků zejména domácí poptávka. Lidé investují do svých domácností, ale také firmy investují v zahraničí.

Díky zahraničnímu obchodu jsme na tom lépe, než v první polovině roku

Právě zahraniční obchod může za to, že jsme na tom nyní lépe než v první polovině roku. Podle předběžných informací lze říct, že druhé pololetí je zhruba o půl procenta lepší než první pololetí, a právě na půl procentu se podílí zahraniční obchod.

Pokud bychom měli zabrousit do konkrétností, dařilo se mnohým odvětvím, konkrétně průmyslu, ale také obchodu a stavebnictví, které se neustále rozrůstá.

Jak je to se zaměstnaností?

Co se týče problematické zaměstnanosti, ta byla ve druhém čtvrtletí o šest desetin vyšší než v předchozím čtvrtletí. Pokud bychom měli srovnat meziročně, zaměstnanost vzrostla o skoro dvě procenta, což se podepsalo na nezaměstnanosti a na tom, že nyní není možné najít schopnou pracovní sílu na trhu.

You may also like...