Uvažujete nad franšízovým podnikáním pod zavedenou značkou?

Uvažujete nad franšízovým podnikáním pod zavedenou značkou?

Franšízové podnikání se jeví jako dobrý nápad v mnoha situacích. Sahají po něm jedinci, kteří chtějí vstoupit do světa byznysu, ale nemají svůj vlastní nápad. Stejně tak nad ním uvažují nezaměstnaní, kteří doslova prahnou po tom stát se součástí světa podnikání a užít si onu svobodu, kterou podnikání přináší. Co je třeba konstatovat, tak to, že každý člověk, kdo po franchisingu prahne, musí mít základní kapitál. Bez kapitálu ani v tomto případě kuře nehrabe. I když je pravdou, že v tomto případě si za kapitál pořizujete nikoliv podnik, který budete budovat od základů, ale byznys, který už dlouhá léta funguje. Jinými slovy nemusíte začínat od nuly a nastoupíte do už rozjetého vlaku. 

V posledních letech vzrostl zájem hlavně o franšízové pobočky, které spadaly do oblasti služeb. Koronavirová krize však opět překlenula zájem hlavně na gastronomické franšízy, případně také na finanční sektor, který se pro investory zdá být také velice atraktivní. Ať už se rozhodnete jít cestou služeb, které COVID krize nepostihla (například Extéria Market) nebo zcela jinou cestou, dávejte si pozor na několik věcí. Předně na divné licence. 

Buďte obezřetní

Už jenom kvůli výhodám franšízového podnikání má člověk na očích růžové brýle. Myslí si, že je to podnikání naprosto snadné a že si stačí jenom koupit licenční práva a může začít byznys, kterému se bude dařit. Jenže takto to nefunguje. Člověk si musí dávat pozor a musí být obezřetný. Stejně jako v každém jiném aspektu života, i v tomto případě na vás číhá řada nebezpečí. 

Tím největším jsou divné smlouvy. V současné době existuje celá spousta projektů, které nesplňují ani základní podmínky. Nemají tedy žádnou provozní příručku, nemají žádný informační systém, nemají ani grafický manuál či právní základ. A to zavání průšvihem!

Nechoďte do nejistoty

Pakliže si nejste jistí tím, jestli koncept, který jste si vybrali, splňuje vše, co splňovat má, raději do této nejistoty nechoďte. Pokud vás přesto láká, před podpisem a zaplacením se raději poraďte s odborníkem, který si danou společnost „proklepne” za vás.

You may also like...