důchodce

Věčné téma důchodů se opět řešilo..a??

Česká vláda schválila zastropování důchodového věku na 65 letech a zároveň jeho pravidelnou revizi podle toho, jak se bude posouvat délka dožití. Znamená to, že těch 65 let ve skutečnosti není strop nebo jak tomu máme rozumět?

O zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let, tempo růstu penzí a důchodovou reformu se nedávno přeli poslanci. Šéf Penzijní společnosti České pojišťovny Marel Homolka tvrdí, že zastropování je populismus. Realita je taková, že průměrná délka života se od roku 1990 prodloužila o osm let a dál se prodlužuje, zároveň se od té doby několikrát zvedal důchodový věk. Stále více lidí se bude dožívat penzijního věku. To však není problém, otázka je, jestli ve vyšším věku seženou práci a budou dostatečně zdraví.

Vláda by měla podpořit zaměstnávání lidí nad 50 let

Vláda by měla podpořit zaměstnávání lidí nad padesát let namísto alibistického fixování důchodového věku.Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD řekla, že zastropování důchodového věku nebude konečné. Vždy po pěti letech se bude důchodový věk přezkoumávat. Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. ČSSD navrhla změnit i mechanismus růstu penzí – při výpočtu vyšší penze se má vycházet z inflace a poloviny růstu průměrné mzdy. Nyní se důchody zvyšují o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy. Změna by příští rok prodražila penze o 2,2 miliardy korun. Nechme se tedy opět překvapit, co pěkného si pro nás poslanci připraví tentokrát :).

You may also like...