Výběr spacáku krok za krokem

Výběr spacáku krok za krokem 

Spací pytel potřebujeme pro pohodlné přespání v přírodě i na chatě. Představuje hygienickou a hřejivou variantu spací pomůcky, kterou můžeme používat po mnoho let. Jak vybrat ten správný?  

Syntetika nebo peří?  

Přejete si spacák z peří, které je výborný izolant i na mrazivé dny? Husí peří vám zajistí perfektní komfort po více než dekádu. Nevýhoda spacáku je jeho nemožnost použití do vlhkého prostředí, i jeho vyšší cena. Tento spacák nemůžete prát běžným způsobem. Výhodou je lehkost a skladnost. 

Syntetické vlákno se dnes používá na výrobu většiny spacáků. Spacák není náročné udržovat – většinou jej můžete vyprat v obyčejné pračce. Nevýhodou je poněkud vyšší hmotnost a menší izolační vlastnosti.  

Dekový nebo mumiový spacák?  

Mumiové spacáky mají lepší izolační vlastnosti, rychleji se v nich zahřejete. Neuniká z nich teplo a můžete si do nich zabalit také hlavu. Dekové spacáky jsou vhodnější pro spaní na chatě nebo obecně v interiéru – mají totiž větší plochu, kterou je nutné vytopit svým vlastním tělem.  

Extrémní, letní, nebo také třísezónní 

Spací pytle se dále liší teplotním určením. Letní spacáky jsou lehké a skladné. Třísezónní nabízejí možnost dostatečného komfortu po celý rok, kromě zimy. Extrémní spacáky jsou určeny do velmi nízkých teplot. Během letních měsíců by vám v nich zřejmě bylo horko. Některé spacáky mají dodatečný pytel na nohy, který nabízí ještě další možnost zahřátí.  

Na jaké straně bude zip?  

Zip bychom si měli umístit na druhou stranu, než je naše hlavní ruka. Přirozeně tak budou mít praváci zip na levé straně. Leváci zase zip spacáku budou mít šitý na straně pravé. Možné je také spárování spacáků s partnerem, stačí si jen vybrat spacák od stejného výrobce a vybrat opačné zapínání. 

Jako poslední kritérium uveďme ještě velikost spacáku ve sbaleném stavu, která je určující zejména pro expedice nebo čundry.   

You may also like...