Zahrada jako spotřebitel vody. Jak s vodou na zahradě šetřit?

Zahrada jako spotřebitel vody. Jak s vodou na zahradě šetřit?

Neustále se mluví o tom, že se zdražuje voda a také elektřina a plyn. Pokud nechcete platit doslova majlant za to, že používáte vodu, doporučujeme s vodou začít šetřit. Voda není nevyčerpatelným zdrojem, je třeba s ní šetřit a neplýtvat. Poděkuje nám nejen planeta, ale také hlavně naše peněženka, která v posledních letech doslova trpí. A trpí zejména během léta, kdy je spotřeba vody o něco větší než v jiných ročních obdobích. Velkým spotřebitelem vody je totiž také zahrada, která vyžaduje taktéž obrovské množství vody než jindy.  

Pokud jste majitelem zahrady a pěstujete na své zahradě květiny nebo ovoce a zeleninu, víte, že zahrada vodu během parného léta opravdu vyžaduje. Zejména ji vyžaduje ve chvíli, kdy nezaprší a nezaprší. V případě, že se chystáte jít zalévat zahradu, chvilku se zastavte a přečtěte si několik tipů, které pomůžou ušetřit vodu, aniž by to zahrada pocítila.  

Tipy, jak šetřit vodou na zahradě 

  • Nesekejte trávu nakrátko. Raději ji ponechejte delší. Delší trávník lépe zadržuje vodu a vlhkost, není tedy třeba ho tak často zalévat. Čím delší trávník bude, tím bude i menší výpar vody.  
  • Máte na zahradě sud nebo káď, do které by se zachytávala dešťová voda? Že ne? Pak doporučujeme takovou káď pořídit. S dešťovou vodou můžete zalévat zahradu, co jen hrdlo ráčí! A nebude vás to stát ani korunu.  
  • Kdy zaléváte svou zahradu? Odborníci doporučují zalévat zahradu během rána nebo pozdního večera, protože tolik nepraží sluníčko a voda se tak rychle neodpaří. Navíc rostliny jsou šťastnější, nedojde ke spálení listů.  
  • Máte na zahradě nainstalované automatické zavlažovače? Pak je raději zkontrolujte. Pokud zalévají chodníky nebo silnice či některá místa dokonce dvakrát, je třeba je přenastavit nebo je odpojte a pusťte se do zalévání sami.  
  • Během léta se kdekdo ochladí hadicí. Pokud je to i váš rituál, běžte se ochladit na místa, kde je sušší trávník. Trávník tím pádem zalijete a sebe ovlažíte, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou! 

You may also like...