Zemědělci jsou bez sena

Zemědělci jsou bez sena. Musí se zbavit svého dobytka

Zatímco ruští zemědělci se potýkají s nepříjemným a velice jedovatým bolševníkem, který jim ničí úrodu, české zemědělce trápí naopak nedostatek sena, které je krmivem pro chovaná zvířata. Díky tomuto problému jsou čeští zemědělci nuceni zbavit se ne stovek, ale tisícovek kusů svého dobytka, jelikož dobytek nemají, čím krmit. Nedostatek slámy a sena je jen důvod letošního nadměrného sucha, zmiňuje Zemědělský svaz České republiky.

Je však třeba uvést na pravou míru, že se nejedná o likvidaci celých chovů. Nedostatek sucha sice způsobil nedostatek sucha a slámy, ale není to důvod, proč by se měly likvidovat celé chovy. Je jen třeba snížit stavy chovaných zvířat, ovšem i to bude podle všeho velmi náročné a dlouhé.

Důvodem dlouhého a náročného snižování stavů chovaných zvířat je především to, že o chovaná zvířata není zájem, je tedy velký problém je prodat.

Kde je nejhorší situace v republice?

Sice je nedostatek sena problém celé České republiky, ale jsou místa, kde jsou na tom hůře než jinde. Nejhorší situace je podle všeho ve středních Čechách, kde se vyprodukovala sotva polovina sena, než co jak je to obvykle. Polovinu obvyklého množství sena mají i v Pardubickém kraji. Chybět však nebude jen seno, ale také sláma, které v průměru chybí tak dvacet procent.

S nedostatkem sena roste jeho cena

Samozřejmě nedostatek sena má velký dopad na jeho cenu. Podle zemědělců se nyní dá koupit tuna sena za čtyři tisíce korun. Vloni však cena za tunu sena byla třetinová. Kromě toho o seno se nyní Češi přou s Rakušany, jelikož i ti mají o něj zájem. I v Rakousku se nyní potkávají s jeho nedostatkem, proto odkupují seno od českých prodejců.

Zemědělci nyní čekají na to, až jim stát začne vyplácet kompenzace za sucho. V současné době se však stále vyplácí kompenzace za sucho loňského roku. Kdo ví, kdy se začne s vyplácením kompenzací za sucho letošní.

You may also like...