Cena černého zlata

Cena černého zlata stoupla. Proč?

V posledních měsících či letech se neustále snižuje vývoz ropy. Země, v nichž se černé zlato nachází, každým dnem oznamují, že chtějí vývoz ropy snížit. V mnohých případech se jednalo o planý poplach, ale nyní se skutečně jedná o fakt – konkrétně Saúdská Arábie se nechala slyšet, že vývoz černého zlata omezí – značně ho sníží. Samozřejmě se snížením ropy dojde i na růst cen černého zlata.

Ke snížení vývozu ropy by mělo dojít během prosince. Díky srovnání víme, o kolik barelů se bude vyvážet méně. Ve srovnání s listopadem by se v prosinci mělo vyvážet ze Saúdské Arábie o půl miliónu barelu denně méně.

I když se tato informace bere vážně, existuje ještě možnost, že k tomuto nedojde. Není totiž jisté, že jestli se podaří přesvědčit všechny členy Organizace zemí vyvážejících ropu. Na koordinovaném snížení těžby černého zlata se musí dohodnout všichni. Důvodem snížení těžby ropy je prý to, aby byl trh opět v rovnováze.

Ceny ropy jdou nahoru

Pokud by se všichni členové shodli, je jasné, že dojde ke zvýšení ceny ropy. K tomu ostatně došlo už nyní, i když zatím není jasné, že ke snížení těžby ropy dojde. Z aktuálních informací vyplývá, že cena ropy vzrostla o dvě procenta, a to už nad 71 dolarů za barel. Takto se zdražila ropa putují ze Saúdské Arábie, americká lehká ropa zdražila o více jak jedno a půl procenta. Cena se tak dostala na 61 USD za barel.

Sníží se těžba černého zlata či nikoli?

Tou hlavní otázkou je, jestli se skutečně všichni členové postaví za návrh, aby se těžba černého zlata snížila. Je však třeba obávat se nejhoršího, pro návrh jsou totiž i Rusové. Podle všeho je nesmyslné, aby Saúdská Arábie neustále vyvažovala nižší dodávky z Íránu.

Jelikož se právě Rusko a Saúdská Arábie řadí k největším vývozcům ropy na světě, kdo ví, jak to dopadne. Na druhou stranu je velkým vývozcem ropy také Amerika, konkrétně Spojené státy americké, a ta pravděpodobně bude hlasovat proti návrhu.

You may also like...