olivový olej

Cena olivového oleje opět stoupá

Únorové statistiky a analýzy již nyní znají své výsledky. Nejhorším zjištěním pro každého Čecha je to, že opět stoupá inflace, a to nebývale velkou rychlostí. Pro ty, kteří se o makro ukazatele zrovna dvakrát nezajímají, tak se tedy jedná o to, že se znovu budou zvyšovat ceny. Zvyšování cen pohonných hmot je již na denním pořádku už nějaký ten pátek, proto stoupající koruny, co zaplatíme za litr benzinu nebo nafty, už nikoho jen tak nepřekvapí. Co ovšem není tak zcela obvyklé, je zvyšování cen u mléčných výrobků. Zdraží se především jogurty a vajíčka, ale také i jiné potraviny – nejen ty mléčné. Spousta lidí je tedy na rozvážkách, zda si nemá pořídit své vlastní zvěrstvo. I když řádí ptačí chřipka, pořád vyjdou domácí vejce levněji.

Čí cena stoupá především, tak to olivového oleje. Pro zdravé strávníky to není zrovna dobrá zpráva, protože už nyní jsme se v obchodech setkali s velmi drahými cenami právě tohoto výrobku. Olivový olej je ovšem mnohem lepší než slunečnicový, a to zejména pro naše zdraví. Jenže kvůli zvyšování cen se nejspíše řada lidí od něj na chvilku vzdálí.

Zvyšování cenové hodnoty tohoto výrobku není kvůli inflaci, jak si hodně lidí může myslet. Cena je zapříčiněna špatnou úrodou především v Řecku, Španělsku a na italských pláních. Jelikož poptávka po oleji roste rychlostí blesku a špatná úroda vede prodejce k zbláznění, museli přistoupit k radikálnímu kroku, a sice k takovému, že tento produkt bude zdražen. Pokud byste si koupili tento výrobek ze Španělska, koupili byste si ten nejdražší. Jeho ceny jsou totiž nejvyšší za deset let.

Za špatnou úrodu může především vlhké a teplé počasí, které přilákalo do plání ovocné mušky. Také se při teplém počasí více rozmnožují bakterie, které do velké míry poškodily sady. Sklízení bylo proto o polovinu slabší. Není se tedy čemu divit, když cenová hladina poskočila o třetinu výše.

Horké počasí také nelichotilo pěstování v Řecku. Ve Španělsku za to zase mohly nepředvídatelné a velmi ničivé povodně.

You may also like...