EET

EET už se zdaleka netýká jen restaurací a hotelů!

První vlna elektronické evidence tržeb (EET) z 1.prosince roku 2016 je za námi. Týkala se pouze restaurací a hotelů. Uběhly tři měsíce a EET začala platit i pro ostatní podnikate (supermarkety, drogerie, trafiky, pakřství atd.) inkasují peníze v hotovosti nebo při platbě kartou. Tam všude už od středy 1. března dostáváte/měli dostat povinnou účtenku. Tato druhá vlna tentokrát zasáhne 250 tisíc obchodníků. Kdo své povinnosti nesplní, hrozí mu pokuta až ve výši půl milionu korun a uzavření provozovny.

Každá účtenka je opatřena unikátním kódem, který obchodníkovi dorazí přes internet. Když internet nefunguje, pokladna začne kódy generovat sama a obchodník je do 48 hodin musí dodatečně poslat. Kde internet vůbec není (např. v horách), může berní úřad povolit posílání účtenek jednou za 5 dní. Když se kasa rozbije (třeba spadne), musí si obchodník tržby alespoň ručně zaznamenat a dodatečně elektronicky odeslat. Bernímu úřadu pak podnikatel musí případně dokázat, že měl pokladnu rozbitou (třeba potvrzením od opraváře) nebo nešel proud (potvrzením od energetiků). Účtenka z EET automaticky nenahrazuje tzv. doklad o zakoupení, který je ale nutný pro případ reklamace. Jen některé pokladny tisknou účtenky, které jsou platné i pro reklamaci. Pokud si nejste jisti, zeptejte se prodavače, zda je tato účtenka i „dokladem o zakoupení“.

Pokud ne, měl by vám ji obchodník vydat samostatně (vedle EET účtenky). I při nákupu z e-shopu vám přijde účtenka. Zákon neupravuje formát ani způsob předání účtenky zákazníkovi, a tudíž prodávající může vystavit účtenku i elektronicky. Od července začne rovněž fungovat loterie Účtenkovka, kde budou losovat unikátní kódy z účtenek. Soutěžit se bude o automobil a finanční odměny za 65 milionů korun. Má to motivovat zákazníky, aby si účtenky brali. Losovat se bude jednou v měsíci a prvních pět výher bude od 100 tisíc do milionu korun. Do loterie se však bude nutné přihlásit. Aby lidé nekouskovali nákupy ve snaze vyhrát, bude moci člověk poslat od jednoho konkrétního obchodníka jen jednu účtenku denně.

You may also like...