semestr bez stresu

Jak zvládnout první semestr bez stresu?

Nový semestr se pomalu rozjíždí. Postupně na přednáškách zjišťujete, kolik seminárních prací odevzdat, jak velké množství testů vás čeká a co všechno je třeba splnit. Jestliže vás to děsí, podívejte se na několik tipů, jak tohle všechno zvládnout bez újmy na zdraví.

Pozor na přeplněný rozvrh

Jakmile zjistíte, že se vám dostává nedostatku času díky nabitému rozvrhu, nepanikařte. Na univerzitách není sestavování rozvrhu studenty pro nic za nic. Ještě jednou prostudujte, zda něco nejde přehodit na čas, který vám vyhovuje víc. Zkontrolujte si také, jestli je opravdu nutné v tomto semestru útočit na tolik kreditů. Není? Tím pádem se z nepotřebného předmětu můžete vesele odepsat. Musíte si ale dát pozor na předměty navazující v dalších semestrech, ať vás po létě nečeká nepříjemné překvapení.

Nechte si pomoct se seminárkami

Víte, že na seminární práce nemusíte zůstat úplně sami? Stejně jako mnoho dalších studentů můžete využít možnosti vypracování seminární práce na zakázku anonymně a především kvalitně. Pokud nic nestíháte, nebo se vám jen nechce, můžete tímto způsobem získat čas na úplně jiné věci, stejně jako v budoucnu při vypracování bakalářské práce, případně jiných prací.

Vyzrajte na povinnou četbu

Je dost možné, že předměty přetékají povinnou četbou. V součtu byste nedělali nic jiného, než četli povinnou literaturu, a ještě byste to nestihli. Zkuste se zeptat starších spolužáků, co všechno je nutné znát ke zkoušce, případně k zápočtovému testu. Pár minut ušetříte i tím, že knížku zběžně projdete a uděláte si výpisky. Ty si pak můžete doplňovat na přednáškách či cvičeních.

Dobrá organizace znamená dobré výsledky

Pravděpodobně jste po úvodních přednáškách zavaleni termíny odevzdání prací a testů. V diáři se vám to hemží poznámkami a vzniká chaos. Proto je dobré vypsat si všechna data na papír přehledně pod sebe. Papír pak umístěte na viditelné místo nebo do vašeho diáře, ať víte, kdy vás co čeká. Není špatné si splněné položky odškrtávat, rozhodně se vám pak uleví, že jste zvládli další úkol.

Odpočívejte kvalitně a pravidelně

Ať už jste stihli po zkouškovém zrelaxovat nebo ne, nezapomínejte ani na začátku odpočívat. Když si část dne vyhradíte na odpočinek, svět ani škola se mezitím nezboří. Věnujte se kamarádům, jděte si zaběhat, přečtěte si knížku. Hlavně nemyslete na povinnosti a na školu. Získáte tak potřebnou energii, která se bude hodit na to, abyste začátek semestru přežili ve zdraví.

You may also like...