letenky

Češi skupují letenky. Může za to i zvýšení mezd!

Letos se očekává rekordní zájem Čechů o dovolené u moře.  Čísla z předprodejů zájezdů na léto mluví jasně. Za znatelný posun oproti loňskému roku může i fakt, že se lidé přestali bát přemýšlet o dovolené v zahraničí kvůli teroristům či uprchlíkům, ale také i díky vyšším platům. Pokud se nic zlého nestane, může to být nejlepší sezona za posledních několik let.

Lidé ještě nedávno moc nechtěli jezdit do zahraničí k moři, a pokud chtěli, koncentroval se zájem jen na určité země (bezpečnější). Stejně k tomu přistupovali i turisté z ostatních zemí, takže sehnat v takových místech volnou kapacitu byl docela problém. Do hry se vrací Turecko, které v minulých letech hodně kleslo na popularitě. Extrémní zájem je letos o Řecko, kde již teď má řada hotelů vyprodáno do konce sezóny. I do Španělska, byť ne tak výrazně jak do Řecka, poputuje spousta Čechů na dovolenou. U nás je stále při výběru zájezdu hlavním faktorem cena, což nahrává třeba Egyptu.

Rozvíjí se i Bulharsko, které loni turisty přesvědčilo a letos znovu výrazně poroste. Kromě vyšší kupní síly hraje velkou roli pokles cen letenek, díky tomu jsou zájezdy do exotiky mnohem dostupnější. Dříve ceny začínaly kolem 60 tisíc, dnes se dají bez problémů pořídit skoro za polovinu. Běžný standard je už čtyřhvězdičkový hotel a stravování allinclusive. Více se ale budou prodávat i zájezdy vlastní a autobusovou dopravou a celý trh poroste. O tom, že by letos mělo na dovolenou vyrazit více lidí než v loňském roce, svědčí i dosavadní prodeje. Češi loni v létě cestovali meziročně víc, počet cest se čtyřmi a více přenocováním dosáhl sedm milionů. Podíl tuzemských dovolených ale vzrostl z 61 na 63 procent, ukazují údaje statistiků. Lidé více dávali přednost domácím zájezdům a evropským destinacím ve Středozemí kvůli obavám z vývoje bezpečnostní situace.

You may also like...