zvyšování mzdy 2017

Budou se zvyšovat mzdy? I kdyby ano, lidé nevěří

Česká republika se od začátku roku potýká se zajímavými zjištěními. Mezi ty se řadí například brzké vyslovení čísla, které se týkalo tržeb restaurací za minulý rok. Ministerstvo financí podezřele brzy vědělo, že se zisk zvýšil o sto procent, což byla samozřejmě mylná informace. Teprve až nyní, kdy se blíží termín odevzdání daňového přiznání, se ukazuje, že se jedná maximálně o osmnáct procent, nikoliv o sto. Přemrštěná čísla tedy překvapila Čechy prvně.

Druhé překvapení se týkalo mezd. Během tohoto roku se máme dočkat zvyšování, což je velmi zajímavé a diskutabilní téma. Zvyšování je zapříčiněno tím, že se lidé stěhují do zahraničí a dávají výpovědi. Zaměstnavatelé by nad touto situací jen mávli rukou, dokud si neuvědomili, že na trhu práce není dostatečně kvalitní pracovní síla, po které touží. Chybí převážně schopní šéfové, což se samozřejmě vlastníkům firem nelíbí. Nemohou přeci povýšit ty, kteří se na danou pozici nehodí. Stejně tak nemohou do své firmy přibrat někoho zcela neznámého a usadit ho hned od funkce šéfa. Proto tedy přistoupili k razantnímu kroku a doufají, že další místa v jejich firmě nebudou prázdná. Přistoupili ke zvyšování mezd.

Podle výzkumů a průzkumů ovšem tomuto faktu lidé nevěří. Prý se již tolikrát slibovalo přidat, ale nikdy se to netýkalo zrovna tázaných respondentů. Podle průzkumu se navíc k tomuto zvyšování připojí pouze pětina firem, což pracovníky zrovna nenapouští dojmem, že se bude jednat zrovna o ně.

První, kdo se tedy dostal do skupiny pětiny firem, je Lidl. Ten se rozhodl už ze začátku března přidat svým zaměstnancům, ale ne kvůli tomu, že by ho trápil nedostatek lidí, toužil pouze po vyrovnání příjmů ve všech městech. Kromě Prahy se tak platy prodavačů a prodavaček dotknou hezkých čtyřiadvaceti tisíc korun. Polepší si tedy zhruba o čtyři tisíce.

You may also like...