ekonomika

České ekonomice se doposud velmi daří!

Česká republika se v poslední době setkává s řadou skvělých událostí. Ta hlavní událost či ten hlavní úspěch spočívá už v dlouho kvetoucí ekonomice. Té se opravdu daří už nějaký ten pátek. Vždyť nezaměstnanost je nejnižší za posledních devět let, a to už je sám o sobě důvod k řádné oslavě. Je však nutné zmínit i to, že nezaměstnanost se snížila díky lépe placeným nabízeným místům. Jenže to není to jediné, proč se české ekonomice tolik daří. Co je hlavní příčinou?

• Vyšší plat

I když je už zmíněn, přesto je nutné ho zmínit ještě jednou, protože vyšší plat opravdu může za zlepšení ekonomiky v našem státě. Platy se nám opravdu zvýšily, a to zejména z toho důvodu, že lidé začínali odcházet za lepšími pracovními podmínkami s lepším platem. Díky tomu, že nezaměstnanost je opravdu nízká, zaměstnavatelé si nemůžou dovolit ztrátu dalších zaměstnanců, protože by je zkrátka neměli, kde hledat. Proto se není čemu divit, že platy porostly. A lidem se toto opravdu zalíbilo.

• HDP roste

Za zmínku stojí také fakt, že vzrostl také český hrubý domácí produkt. Ten je na své vysoké brázdě zejména z toho důvodu, že vzrostla i spotřeba společně s výsledky zahraničního obchodu. Na druhou stranu je však zapotřebí říct, že i když vzrostl hrubý domácí produkt, snížila se nezaměstnanost a plat povýšil, bohužel se musíme začít prát s tím, že neustále porostou i ceny. Úrody totiž letos nebyla nic moc, proto ceny bohužel rostou, aby si ti, kteří se o pěstování a dodávku zboží starají, neoctli v červených číslech.

Pokud by vás zajímala konkrétní čísla, pak je dobré zmínit růst HDP, který tedy meziročně vzrostl doposud o necelá tři procenta. Český vývoz dosáhl konkrétně v prvním čtvrtletí skoro devíti set miliard korun, což opravdu stojí za potlesk. Jen aby si takové úspěchy česká ekonomika udržela až do konce letošního roku a byla opět lepší v roce následujícím.

You may also like...