Co jsou to zelené střechy? Otázky a odpovědi týkající se dotačního programu Nová zelená úsporám

Co jsou to zelené střechy? Otázky a odpovědi týkající se dotačního programu Nová zelená úsporám

Už jste slyšeli o dotačním programu Nová zelená úsporám? Pravděpodobně ano. Jedná se o dotační program, který vám dokáže přispět třeba na zateplení nebo na fotovoltaickou elektrárnu, kterou instalujete na střechu svého rodinného domu kvůli snížení nákladů na energie. Konkrétně se jedná o dotační program Ministerstva životního prostředí, který administruje Státní fond životního prostředí České republiky. Jeho cílem je snížit zátěž na životní prostředí, také je cílem ochrana a šetření životního prostředí kolem nás. 

Dotační program podporuje životní prostředí a zároveň ho trochu šetří tak, že přispívá na záležitosti, které přírodě neškodí. Dotace Nová zelená úsporám tedy podporuje třeba obnovitelné zdroje, také šetrné a úsporné využívání energie, také se poskytují dotace na novostavby a výstavby nízkoenergetických domovů. 

Dotaci lze získat nejen na zmiňované novostavby a nízkoenergetické domy, ale také lze v aktuální poslední vlně zelených dotací získat dotaci na výměnu oken, dotaci na zateplení nebo dotaci na novou střechu, na nové podlahy či na tepelné čerpadlo. 

Dotace se vztahuje i na zelené střechy. Ale co to je?

Málokdo ví, že se zelené dotace vztahují i na takzvané zelené střechy. Jenže co to vlastně je? Zelené střechy jsou střechy, které jsou částečně nebo úplně pokryty půdou s trávou. Jejich výhodou je hlavně estetika, ale také zabránění přehřívání střechy, zpomalování odtoku dešťové vody, také fungují jako tepelné izolace. 

Kdo může o dotaci Nová zelená úsporám požádat?

V souvislosti se zelenými dotacemi se nabízí otázka, kdo všechno může o dotaci zažádat. O dotaci může zažádat každý majitel, spolumajitel nebo stavebník rodinného domu, který není zatížen exekucí nebo jiným závazkem vůči státu (hypotéka nebo stavební spoření, kterým je dům financován, nevadí).

You may also like...