Demolice nepatří mezi nejlevnější

Demolice nepatří mezi nejlevnější

Zbořit dům a na volném pozemku postavit nový, navíc s dotací na výstavbu RD po demolici. Skvělá myšlenka, provedení o dost složitější. A dražší. Vůbec totiž nejde o levnou záležitost, kdy ulevíte rodinnému rozpočtu a výrazně snížíte náklady na výstavbu nového domu. Počítejte a zvažte, jestli vám náročné zemní práce a jednání s úřady stojí. 

Demolice neznamená úsporu peněz 

Realitní trh se neustále mění, ale to, co se děje teď, nemá obdoby. Ceny letí strmě vzhůru a lidé sotva stačí šetřit na povinné zálohy hypoték. A splátky je pak často ruinují. Sazby ne a ne klesnout, inflace zrovna tak. Jenže touha lidí po vlastní bydlení je tak silná, že vymýšlí řešení, jak náklady omezit. Koupě novostavby nepřipadá v úvahu, částky kolikrát přesahují i deset milionů korun. Mnohem přijatelnější je tedy pořízení starého domu, demolice a následná výstavba jednoduché řadovky. Stejně uvažují jednotlivci i developeři. Je to skutečně lítý boj. Otázkou zůstává, je-li to vždy záruka ušetřených peněz. 

Velké plány a zklamání na úřadu 

Nápad je fajn a bez zásahu třetí strany by dozajista prošel hladce, ale bez dohledu úřadů to nejde. Ještě před koupí proto zajděte na příslušné oddělení a informujte se o podmínkách k odstranění stavby a terénních úpravách. Pravděpodobně bude třeba předložit technický plán demolice, informace o stavu objektu, plány na úpravy pozemku a zaměření budovy. Právě tam může rozpočet dostat na frak. Opětovné vytvoření dokumentace může stát až pětadvacet tisíc korun. 

Peněženka v akci 

Demolice samotná se pohybují v rozmezí od tří set tisíc do půl milionu korun. Vše závisí na stavu objektu a jeho velikosti, na nutnosti pozemkových úprav, na chybějících dokumentech pro úřady. Zvýšit náklady na bourací práce může i zásah památkářů, přítomnost azbestu přímo ve stavbě a dokládání o jeho likvidaci hygienické stanici i vzdálenost skládky od nemovitosti. 

Myslete na to, že jakmile nahlásíte záměr demolice, budete pod dohledem a každý pokus obejít standardní postupy, bude po právu potrestán mastnou pokutou. 

You may also like...