Pěstování fialek

Jak pěstovat fialky a základní principy

Fialky jsou krásné a nenáročné pokojové rostliny, které jsou velmi populární v České republice. Pokud chcete mít krásné květy fialek ve svých květináčích, musíte se postarat o správnou péči a podmínky pro růst. Je rozdíl pěstovat rostliny na balkóně nebo fialky někde v bytě. Níže uvádíme několik tipů, jak pěstovat fialky v interiéru.

Umístění

Fialky se nejlépe daří na místech s dostatkem světla, ale nepřímého slunečního záření. Nedoporučuje se umisťovat fialky přímo na okenní parapet, protože mohou být vystaveny přímému slunci, což může vést k spálení listů. Vhodné umístění pro fialky je na východní nebo západní straně místnosti, kde dostanou dostatek světla, ale nebudou vystaveny přímému slunci.

Teplota

Fialky potřebují teplotu mezi 18-22°C, aby se jim dařilo. Pokud je teplota příliš nízká, mohou fialky utrpět a přestat kvést. Naopak, pokud je teplota příliš vysoká, mohou fialky trpět a být náchylné k chorobám.

Zalévání

Fialky potřebují pravidelnou zálivku, ale nedoporučuje se přelévat půdu. Při zálivce by měla být půda navlhčená, ale ne mokrá. Pokud je půda příliš mokrá, mohou kořeny fialek hnít, což může vést k jejich úhynu. Pokud se na povrchu půdy vytvoří krusta, můžete ji lehce rozvolnit vidličkou nebo lžící.

Hnojení

Fialky sice potřebují pravidelnou výživu, aby se jim dařilo, ale v praxi to až tak moc důležité není, protože se fialkám daří i bez hnojení, nicméně si neodpustíme doporučení. Doporučuje se používat speciální hnojivo pro fialky, které obsahuje potřebné minerály a živiny pro zdravý růst a kvetení. Hnojení by mělo probíhat jednou za dva týdny během vegetačního období (od jara do podzimu).

Množení

Fialky se snadno množí listy nebo odnožemi. Pokud chcete množit fialky listy, stačí odříznout list spolu s řapíkem a nechat ho uschnout na půl dne. Poté můžete list zasázet do půdy a pravidelně zalévat. Pokud chcete množit fialky odnožemi, čekáte, až se u mateřské rostliny objeví nové odnože, které můžete oddělit a zasadit do půdy.

Choroby a škůdci

Fialky jsou náchylné k některým chorobám a škůdcům, jako jsou mšice, pavoučí roztoči nebo padlí. Je důležité pravidelně kontrolovat rostliny a případné problémy řešit okamžitě. Pomocí přírodních repelentů nebo chemických postřiků můžete zabránit výskytu škůdců a udržet své fialky zdravé a krásné.

Pěstování fialek v bytě není složité, ale vyžaduje pravidelnou péči a pozornost. Pokud budete dodržovat výše uvedené tipy, můžete mít krásné květiny fialek po celý rok. A pokud některé z doporučení vynecháte, tak nic závratného se nestane, nejdůležitější jsou snad jen dva body: slunce a voda, tak jako u všech rostlinek. Nemusíte se bát, že ostatní rostliny jsou něčím speciální, principy jsou podobné u všech rostlin, myslíme tím ty základní.

You may also like...