Jak správně připravit zahradu na zimu?

Není období, kdy by na zahradě nebyla nějaká práce. Ani podzim není výjimkou. Kromě toho, že se budete věnovat příjmením aktivitám, jako je sběr jablek a jiného ovoce, které nyní dozrává, je třeba připravit zahradu správně na zimní období. Ukážeme vám, jaká práce je v této době nezbytná a na co byste neměli určitě zapomenout.

Záhony

V této době již obvykle žádná zelenina na záhonech nedozrává a později na podzim nekvetou ani žádné květiny. Je proto ideální čas na zrýpání záhonu. Předem dobře odstraňte plevel, aby se ještě více nesemenil. Zrytím se unavená půda otočí a připraví se na další sezónu. Hroudy nerozbíjejte ani záhony nehrabte. Můžete jen navíc zem pohnojit a dodat jí živiny, které se během zimy hezky rozloží. Pokud se vám zdá, že je na záhonech země málo, je právě v této době ideální ji dodat z kompostu.

Trávník

Tráva nepřestává růst ani na podzim. Dokud bude stále přibývat, je třeba ji pravidelně sekat. Ačkoliv v chladnějším období svůj růst zpomaluje, během teplého podzimu se vyndání sekačky zajisté nevyhnete. Stejně jako ze záhonů, i z trávníku byste měli na zimu odstranit všechen plevel. Pokud máte na zahradě stromy, které opadávají, určitě se nevyhnete ani hrabání. Nenechávejte je na trávníku volně hnít. Pro shrabání listí zvolte hrábě s větší plochou, aby vám práce šla rychle od ruky. Zároveň by se na ně nemělo listí napichovat a mezi zuby by neměly zůstávat kamínky. Na trhu pořídíte hrábě, které se od sebe liší:

  • Materiálem (plast, dřevo, kov …)

  • Hustotou zubů

  • Násadou

Stromy a keře

Stromy a keře je také zapotřebí zazimovat. Pro ochranu kořenů před mrazem se skvěle hodí shrabané listy, které se umístí kolem kmenu. Kmeny můžete chránit nátěrem vápna nebo speciální ochrannou fólií. Keře a stromky je dobré před zimou prořezat, aby se dovnitř odtávalo světlo, kterého je v zimě nedostatek. Odstraňujte především mladé výhonky, které by umrzly a staré již odumřelé části.

You may also like...