Na co si dát pozor při pěstování fíkusů?
Pěstování pokojových rostlin nemusí být vždy tak snadné, jak se o tom píše na internetu. Někdy je to opravdu těžká záležitost, o tom není sporu. Zejména začátečníci si nemusí vědět rady. Nemusí si však vědět rady ani zkušení pěstitelé a zahrádkáři, pokud se setkají s rostlinou, kterou v minulosti ještě nikdy nepěstovali. A jelikož je dnes k dostání opravdu mnoho květin, doporučujeme si vždy projít zásady pěstování, abyste pěstovali rostlinu správně a ona vám tak dlouho vydržela a dlouho bezproblémově rostla. Zaměřme se nyní na fíkus, který lze zakoupit v mnoha zajímavých verzích.
Pokojové rostliny zvané fíkusy patří jednoznačně k těm nejoblíbenějším pokojovým rostlinám vůbec. Nemůžeme se tomu divit, mají naprosto minimální nároky na péči, navíc skvěle čistí vzduch. Bohužel mnohým pěstitelům začnou fíkusy velmi brzy opadávat, listy začnou žloutnout. Důvodem jsou chyby, kterých se dopustíme. I když se fíkusy tváří jako nejméně náročné rostliny, jsou věci, na které je třeba si dát při pěstování pozor.
Na co si dát pozor při pěstování fíkusů?
Otázkou tedy je, na co si dát pozor při pěstování této oblíbené pokojové rostliny. Je třeba mít fíkusy na stanovišti, kde je rozptýlené světlo. Ke svému spokojenému životu potřebuje dostatek vody a zvýšenou koncentraci vzduchu. Pozor na přímé sluneční světlo, to fíkusům pálí listy.
I když fíkusy potřebují dostatek vody, pozor si dejte hlavně na přelití nebo naopak přeschnutí půdy. To vede právě ke zmiňovanému žloutnutí listů či k případnému opadávání listů.
Taktéž pozor na prudké změny teploty, díky kterým fíkus shazuje i zdravé listy.
Pomoct může prevence
Aby byl fíkus odolnější vůči všem nebezpečím, které na něj číhají, doporučujeme nepodceňovat prevenci. Pravidelně ho hnojte, a to ideálně tekutými hnojivy. V místnosti, kde ho pěstujete, udržujte neustále zhruba stejnou teplotu, nestěhujte rostlinu z jedné místnosti do jiné.