Průmyslu i kovovýrobě se daří, stavebnictví se však propadá

I když koronavirová pandemie není ani zdaleka za námi, je třeba konstatovat, že se Česko začíná dávat trochu do normálu, alespoň co se průmyslu a kovovýroby, ve které působí i firma Steeltec, týče. Co však nevykazuje zrovna vysoké zisky, ale naopak velké ztráty, je stavebnictví. Na to poukázal nedávný průzkum.

Je sice možné, že aktuální situace je jenom klidem před bouří, ale zatím to vypadá, že druhá vlna nebezpečného onemocnění a další vládní nařízení nebyly pro průmysl tak drtivé, jako březnová panika. Tedy dobré zprávy nevykazují všechna odvětví, kupříkladu takové stavebnictví se bohužel propadá. Podle zmiňovaných průzkumů pokleslo o více jak deset procent.

Obrat průmyslové výroby meziročně stoupl

Zůstaňme však u pozitivních zpráv, a sice u průmyslové výroby, která v říjnu meziročně vykazovala příjemnou změnu po uplynulých měsících. Zatímco v předcházejících měsících vykazovalo nemalou ztrátu pohybující se ve výši několika procent, nyní konečně opět stouplo. Tedy tak to alespoň oznámil Český statistický úřad.

Ten byl dokonce konkrétnější, kromě kovovýroby se dařilo i výrobě pryže nebo výrobě plastů či elektrických zařízeních. Naopak klesla výroba elektřiny a plynu či tepla jako takového.

Proč nedošlo k tak velkému poklesu jako na jaře?

Nabízí se otázka, proč během druhé vlny koronavirové pandemie nedošlo k tak velkému poklesu jako na jaře. Podle majitelů společností je nynější situace příznivější hlavně díky tomu, že nedošlo k narušení dodavatelských řetězců. Místo zanikajících spoluprací vznikaly spolupráce nové a navodila se také spolupráce v Německu.

Díky aktuálním příznivějším výsledkům se očekává, že letošní propad průmyslu nakonec nebude tak zdrcující, jak se čekalo. Propad průmyslu by se měl nakonec držet kolem osmi procent.

You may also like...