běhání

Běhání patří v současné době k nejoblíbenějším sportům vůbec

Trávení volného času sportem je mezi Čechy stále více in, ve volném čase sportuje minimálně jednou týdně 52 procent lidí. Nejvíce z nich se aktivně věnuje běhu. Zahlédnout je můžete ve městech, v parcích i v lese.. Češi mu zkrátka absolutně propadli.

Vedle cyklistiky, chůze a cvičení je běh mezi lidmi jedním z nejpopulárnějších sportů. Hlavní sportovní aktivitou je podle průzkumu pro deset procent Čechů, celá řada dalších lidí však volí běh i jako doplňkovou aktivitu ke sportu, kterému se věnují nejvíce. Ať už chce člověk začít s jakýmkoli sportem, měl by si hned na začátku uvědomit důležitost motivace. Pro většinu lidí totiž není problém začít, ale spíše vydržet. Pokud nemáte žádného parťáka, který by vás táhl, ani vás nebaví dokola překonávat svoje vlastní výkony, zkuste se s předstihem přihlásit do nějakého amatérského závodu. Touha obstát v něm vás bude spolehlivě hnát dopředu. Běh je pro mnohé dokonalá svoboda. Není k tomu potřeba nic, jen dobré boty. Běhat se dá kdekoliv, kdykoliv a zadarmo!

Pravdou zůstává, že pro lidi s velkou nadváhou běh skutečně není, ale ne proto, že by to jejich tělo nikdy nezvládlo, ale proto, že to nezvládne bez možných zdravotních následků nyní. Pokud se týká věku, tam je to obdobné, pokud ten dříve narozený léta nic nedělal – nesportoval.

Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu například na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor na posilování a běh u lidí, kteří mají i jen počínající artrózu. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy. Pokud bolesti přetrvávají, je třeba se poradit s oborníkem.

You may also like...