vrak

Za vrak klidně i několik miliónů? Možné je vše.

Mít v garáži poklad, o kterém ani nevíte, že ho máte, se může stát skutečností. Vůz, který příští měsíc zamíří do aukce, nevypadá jako auto za 1,4 milionu korun. Jenže právě na tolik si jej pořadatelé akce cení. Proč? Jedná se o vzácný model E-Type řady 1 FixedCoupé z roku 1962. Nejprve majiteli řádně sloužil, jenže posledních 20 let byl pouze odstaven v garáži.

Konkrétně vzácné FixedHeadCoupé z nejvyhledávanější první série míří do aukce v anglickém Birminghamu. První majitel auto koupil 4. dubna 1962 a radoval se z něj následujících 35 let. V roce 1997 pak vůz prodal druhému vlastníkovi, který jej schoval do garáže a plánoval jeho renovaci. Na tu ale bohužel i kvůli stěhování nového majitele do jiné části Anglie nikdy nedošlo. Krásný, původně tmavě modrý Jaguar tak zůstal opuštěný po dlouhých dvacet let.

Za tu dobu samozřejmě výrazně zchátral. Nejsmutnější pohled je asi na interiér, který ani zdaleka nepřipomíná kabinu luxusního „gétéčka“. Aukční síň Classic Car Auctions přesto očekává, že se E-Type prodá za částku mezi 38 000 až 44 000 liber, tedy po přepočtu za 1,2 až 1,4 milionu korun. Kromě raritnosti k překvapivě vysoké ceně přispívá také vzácné pravostranné řízení, manuální převodovka, jasná historie a především takřka řada originálních dílů. Původní je například i brzdový systém. Zato třeba přední kapota byla v minulosti vyměněna. Člověka, který si legendární kupé v aukci pořídí, samozřejmě čeká spousta práce s renovací. Ta navíc bude stát spoustu peněz. Na druhou stranu E-Type první série je skutečně vyhledávaným sběratelským artiklem, jehož ceny se v případě dokonalého stavu pohybují okolo 2,6 milionu korun.

You may also like...