Hitem velkých měst se stávají miniaturní byty

Neustálé dopravní zácpy, přeplněné ulice i nedostatek zeleně – to vše jsou důvody, které stojí za tím, že ve velkoměstech po celém světě stoupá zájem o miniaturní byty. Mnohé z nich nejsou větší než velikost parkovacího stání. Lidé jednoduše doma tráví méně a méně času a nechce se jim investovat do něčeho, kam chodí prakticky jen přespat a osprchovat se. Zejména mladí lidé dnes stále méně také vaří a jedí doma, takže postel a koupelna mnohým bohatě stačí.

Byt jako králíkárna

Nejmenší byty se pohybují jen okolo 10 metrů čtverečních. Tyto mini byty jsou logicky také finančně dostupnější, což je další argument, proč je řada lidí volí. Ceny bydlení stoupají raketově všude, a zvlášť ve velkých městech je situace často zcela neúnosná. Důležitou roli hraje také poloha. Mladší generace preferují žít v blízkosti centra, případně jejich zaměstnání. A právě v těchto lokalitách snadněji vyrostou menší byty. Lidé totiž raději oželí nějaký ten metr čtvereční navíc, jen aby získali komoditu o mnoho cennější – čas.

Ne všichni jsou ale rostoucímu trendu nakloněni. Někteří dokonce miniaturní byty přirovnávají k vězeňským celám. Řada lidí ale věří, že právě tento byt je řešením, které se v budoucnu bude stále častěji volit. Jinak totiž nelze problém přeplněných měst řešit. Tento trend také kopíruje trend ekonomiky gigantických firem. Ty typicky zaměstnávají spíše mladší lidi, kteří odkládají založení rodiny na poději, a takové byty jsou pro ně ideální.

Existují tedy nějaké překážky?

  • Nejdůležitější překážkou je většinou legislativa. Ta často příliš malé byty ani nedovoluje.
  • Někdy může problém představovat i architektonické řešení, ale to jen ve starších domech.
  • Klíčový je také zájem lidí, ale podle developerů je obrovský.

Je tedy nesjpíš otázkou času, kdy se takové byty značnou objevovat i v evropských a dalších světových metropolích. Zatím trhu s malými byty vévodí Tokio a zájem roste i v Latinské Americe.

You may also like...