EET

Kvůli EET se v restauracích zdražilo, zákazníkům se to samozřejmě moc nelíbí!

EET začala platit loni 1. prosince pro hotely a restaurace, s jejím startem však přišlo také zdražování. V jednotlivých restauracích pro to mohou být objektivní důvody, situace ale zároveň nabízela možnost, na co zdražení jednoduše svést. Řada restaurací to zdůvodňovala vyššími náklady za pokladny, software a poplatky. Ať už je to jakkoli, tak či tak si za vychlazené čepované pivo a svíčkovou připlatíme.

Ceny jídel, nealkoholických nápojů a točeného piva v restauracích vzrostly z loňského listopadu na prosinec zhruba o tři procenta. Při cenách jídel jde o několikakorunové rozdíly, u půllitru piva o 80 haléřů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Restaurace musely od 1. prosince začít evidovat tržby elektronicky, současně se snížila sazba daně z přidané hodnoty pro stravovací služby z 21 na 15 procent. Za prosincové zdražení může tedy zejména zavedení elektronické evidence tržeb (EET). V prosinci se totiž obvykle ceny v restauracích nemění. Zdražila klasická vařená jídla, jako polévka, svíčková na smetaně, hovězí guláš či vepřová pečeně.

Co se dále zdražilo?

Podobně je na tom pivo a víno. Točený světlý ležák zdražil z 32,61 Kč za půl litru na 33,41 koruny. Cena půllitru výčepního piva stoupla z 26,18 na 27,01 koruny. Dvě deci červeného zdražily z 34,70 na 35,87 koruny a dvě deci bílého z 33,48 na 34,67 koruny. Restaurace zdražily i nealkoholické nápoje a kávu. Dvě deci pomerančového džusu stály v prosinci v průměru 27,48 koruny, což bylo o 2,46 procenta víc než v listopadu. Coca-cola byla dražší o3,8 procenta, za tureckou kávu se v restauraci hosté připlatili 2,7 procenta, zatímco káva z automatu podražila o 0,69 procenta. Od 1. března by se mělo do EET připojit zhruba čtvrt milionu maloobchodníků a velkoobchodníků.

You may also like...