Máte na zahradě kompostér? A víte, co do něj patří a co nikoliv?

Máte na zahradě kompostér? A víte, co do něj patří a co nikoliv?

Kompostéry jsou nedílnou součástí našich zahrad. Mají nenahraditelnou funkci. Pokud zatím nemáte kompostér na své zahradě, pak je třeba to napravit. Dnes je možné kompostér koupit, a to za pár set korun, šikovní domácí kutilové však mohou zapojit svou fantazii, najít si trochu volného času a mohou kompostér vyrobit vlastnoručně. Pokud však kompostér na zahradě máte, možná nevíte, co do něj patří a co nepatří.  

Mnozí zahradníci a zahrádkáři jsou toho názoru, že do kompostéru se může házet prakticky všechno. Jenže to je samozřejmě omyl. Do kompostéru všechno nepatří, i když on sám vypadá, že do něj házet všechno můžete. Proto přinášíme přehled toho, co do kompostu házet můžete a co byste raději měli zlikvidovat jinak.  

Co do kompostu patří? 

Do každého kompostu patří organické materiály, jako je třeba tráva nebo listí. Pokud tedy posekáte trávník, můžete zbylou posekanou trávu do kompostéru hodit. Stejně tak do kompostu patří třeba zemina. Vůbec se nebojte do kompostu hodit i škrabky z okrajů silnic, jen si tedy dejte pozor na to, aby v nich nebylo kamení.  

Do kompostu mimo jiné patří i nadrcené větvičky, ale naopak se vyvarujte větším kusům dřeva. Takové dřevo by se totiž mohlo rozkládat příliš pomalu. Do kompostu také můžete házet třeba odpad z kuchyně v podobě slupek od brambory či jiné zeleniny a ovoce. Pozor ale na zbytky jídla, ty neházejte do kompostu.  

Co do kompostu nepatří? 

Nyní se podívejme na to, co do kompostu nepatří. Do kompostu rozhodně nepatří například plevel, kamení nebo sklo a keramické materiály. Také do něj nevhazujte plasty nebo jiné podobné materiály, které jsou z termoplastických sloučenin. Takové materiály se totiž nerozloží. Jak již bylo zmíněno, také do kompostu neházejte zbytky jídla nebo třeba velké kusy dřeva, jenom menší rozdrcené větvičky, které se rychle rozloží.  

You may also like...