auto

Nekupujte jehlu v kupce sena!

Zjistit u ojetého auta nějakou vadu včas, může ušetřit nemalé peníze. Pokud totiž některé závady odhalíte příliš pozdě, spustí se řetězec dalších problémů a cena opravy pak roste raketovým tempem. Pokud nejste kovaný odborník, tak řadu poruch zkrátka identifikovat nedokážete. A těch nevinně vyhlížejících je..

Na první pohled vypadají auta v autobazaru většinou pěkně. Jsou umytá, nablýskaná., jenže… asi nikdo nekupuje auto jen na parádu. Většině motoristů jde pochopitelně především o to, aby auto dobře sloužilo.  Rozpoznat závadu u pořizovaného ojetého vozu může pomoci automechanik, jehož asistenci při koupi nebude solidní obchodník s ojetými vozy bránit. Avšak ani pokud nemá kupující odborníka s sebou, není zcela ztracený. Co můžete zjistít pouhým okem? Nejprve zkuste najít výrobní štítky nebo samolepky se servisními údaji (např. počet najetých km při poslední výměně oleje v servisu). Nalezené údaje porovnejte se servisní knížkou a současným stavem tachometru. Při prohlídce se pak zaměřte na:

  • Lak
  • Originální spoje a tmelení karoserie
  • Interiér
  • Elektrické součásti
  • Pneumatiky a nápravy
  • Motor

Vyžádejte si všechny klíče, servisní knížku a návody. Ověřte si, jestli jste dostali všechny klíče, které předchozí majitel při prodeji vozu předal. Pokud je klíč pouze jeden, požadujte písemné prohlášení původního majitele, že si žádný nenechal. Nezapomeňte na klíče od bezpečnostních zařízení, např. od zámku převodovky! Vyžádejte si všechny ostatní dokumenty k vozidlu. Ze servisní knížky poznáte, jak dobře a pravidelně se o vůz jeho předchozí majitelé starali.

You may also like...