Pěstujeme břečťan na okenním parapetu

Pěstujeme břečťan na okenním parapetu aneb tipy pro domácí pěstování

Ve své domácnosti každý pěstuje jinou pokojovou rostlinu. Někdo dává přednost oblíbeným kvetoucím rostlinkám, jako jsou fialky nebo orchideje, někdo dává přednost spíše stálezeleným rostlinám, které nejsou tak náročné jako kvetoucí druhy. V poslední době se do domácností začal dostávat takzvaný břečťan, kterého známe zejména díky venkovnímu pěstování. Jedná se o plazící se rostlinku, která vyžaduje jiné podmínky venku a jiné doma. Když se břečťan pěstuje doma na zahradě, nevyžaduje skoro nic. Spokojí se s počasím, ať už je jakékoli. Nevadí mu, když na něj svítí přímo sluníčko, ani mu nevadí, když pár dní schne. Zkrátka se plazí dál po plotu nebo domě. Otázkou ale zůstává, co vyžaduje, když ho pěstujeme doma na okenním parapetu.

Když ho pěstujeme doma a tvoří nám krásnou kulisu, vyžaduje polostín, ovšem ne přímé sluníčko, i když potřebuje teplo. Přímé sluníčko ho může spálit, zejména pokud je čerstvě zalitý. V domácnosti nepohrdne ani hojnější zálivkou.

Aby se mu doma v květináči dařilo stejně jako venku, přinášíme vám několik tipů a postřehů, co mu vyhovuje.

1) Když neroste, přesaďte ho

Říká se, že každá rostlina si řekne, kdy potřebuje přesadit. Neměli bychom všechny rostliny přesazovat stejně každý rok, vždyť ne všechny rostliny to potřebují a vyžadují. Většina rostlin je spokojená s tím, co má, a nepotřebuje své prostředí narušovat přesazováním. Břečťan si o přesazení říká, když chřadne a neroste. Pokud je dlouhodobě zakrněný, je načase ho přesadit, i když jste ho zrovna koupili v květinářství.

2) Nebojte se hojné zálivky

Jak jsme zmínili, břečťan vyžaduje v domácnosti něco jiného než venku. Například vyžaduje hojnou zálivku, přes léto zálivku i každý druhý den. Nebojte se, že začne hnít, to opět poznáte na základě jeho stavu.

3) Nebojte se ho kropit

Pokud se bojíte ho často zalévat, alespoň ho často kropte. Prospívá mu vláha, kterou kropením kolem něj způsobíte.

You may also like...