sport

Sport jednoznačně ano! Avšak správně a opatrně

Řada lidí, kteří tráví pracovní dobu před obrazovkou počítače, začíná s příchodem teplé fronty přemýšlet o tom, že konečně začnou sportovat. Ať již proto, aby vypadali u moře v plavkách dobře, anebo aby se prostě cítili lépe. Není to ale tak jednoduché.

Sportujete? Výborně! Myslete ale na heslo „sportem k trvalé invaliditě“ a “starejte se o své klouby a páteř už od mládí”. Většina začínajících amatérských sportovců totiž namáhá celé tělo, které ještě není připraveno. A co hůř, přepálí začátek a pak si zadělávají na velký zdravitní problém. Zejména klouby nás při sportu umí pěkně potrápit a my je. Špatně zvolený sport v budoucnu dokáže pěkně zavařit a to i na poměrně dlouhou dobu. Velmi snadno může přerůst až v přímou příčinu poškození kloubů – osteoartrózu.

Mezi aktivity, které zvyšují riziko osteoartrózy, patří zejména dřepy, prudké nárazy, dopady, výskoky, kleky, náhlé změny pohybu či dlouhé stání. S rozmyslem bychom tedy měli přistupovat ke sportům jako je squash, tenis, aerobik, zumba, fotbal, basketbal, volejbal či v poslední době stále populárnější a oblíbenější běh. Takové a jim podobné sporty totiž při příliš častém provozování nadměrně zatěžují celý pohybový aparát. To může mít za následek opotřebování chrupavky v přetěžovaných kloubech. Mechanismy zajišťující regeneraci chrupavky pak nestíhají tyto ztráty nahrazovat.

Důsledkem toho vznikají tzv. chondropatie, neboli zmenšení vrstvy chrupavky v kloubu. A od těch je k osteoartróze už jen pouhý krůček. Zároveň se mohou objevit bolesti omezující v pohybu. Začnete-li je při výkonu sportu skutečně pociťovat bolest, je to jasné znamení, že něco není v pořádku. Bolest totiž velmi často signalizuje poškození kloubu. Hlavně před a po každém cvičení nezapomínejte na strečink, neboli protahovací cvičení, je to velmi důležitá součást regenerace.

You may also like...